03 Gusht 2021

AAK, dështon iniciativa në rastin Pacolli

Prishtinë, 22 mars - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është tërhequr nga iniciativa për ta dërguar në Gjykatën Kushtetuese çështjen e presidentit me pretendimin se ka shkelur Kushtetutën kur votoi për Qeverinë, pak minuta pasi kishte dhënë betimin si kryetar i shtetit.

Nënkryetari i AAK-së, Ardian Gjini, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës tha se kjo parti nuk ka arritur t’i sigurojë 30 nënshkrime të mjaftueshme për të dërguar lëndën në gjykatë. AAK ka kërkuar nënshkrime nga LDK por nuk i ka siguruar.

Ndërkaq, Ismet Beqiri, shef i Grupit Parlamentar të LDK-së tha se kjo parti është në pritje të përgjigjes për lëndën e parë që e kanë dërguar në Gjykatën Kushtetuese, dhe deri në përgjigjen ndaj kësaj lënde nuk mund ta mbështesin një iniciativë tjetër.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)