23 Tetor 2021

24 kryetarë e ish-kryetarë të nëndegëve të PDK-së mbështesin Bekim Jasharin

Skenderaj, 21 shtator - Lista e pavarur “Ideal për Skenderaj” e Bekim Jasharit po pretendon se 24 kryetarë e ish-kryetarë të nëndegëve të PDK-së në Skenderaj po e përkrahin atë për zgjedhjet e 17 tetorit.

Sipas njoftimit, kryetarët dhe ish-kryetarët e nëndegëve kanë thënë se ndjejnë obligim që ta përkrahin familjarin e Familjes Jashari.

“Nga ana tjetër kryetarët dhe ish kryetarët e nëndegëve, duke shprehur mbështetjen e pa rezervë për kryetarin Jashari deklaruan që e ndjejnë obligim që të përkrahin nipin e Komandantit Legjendar Adem Jashari, djalin e heroit tonë Hamëz Jashari, pasi që sipas tyre familja Jashari është mbi partitë politike, mbi çdo interes grupor e individual”, thuhet në komunikatë.

Tutje thuhet se vota për Bekim Jasharin është votë për të “kaluarën, luftën e shenjtë të UÇK-së”.

Kundërkandidat i Bekim Jasharit është Fadil Nura nga PDK dhe Sokol Halili si i pavarur.

Zgjedhjet lokale mbahen me 17 tetor. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)