02 Dhjetor 2022

Vetëm Qeveria Kurti ka arritur ta defaktorizoj skajshmërisht Listen Serbe

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Është shumë e pandershme, jokorekte dhe irituese te thuhet se Qeveria aktuale, përkatesisht mazhoranca ne Kuvend ka koketuar e po koketon me listen “srbska” për miratimin e “projektligjit për pagen minimale …!

Unë që kam kam përcjellur punën e Kuvendit të Kosovës afër 20 vite nuk kam pasur rastin te identifikoj subjekt politik me korekt ne raport me shumicen e deklaratave te tyre që thonin se cili është mendimi dhe qendrimi i listes “srbska” për Kosovën!

 Ky subjekt politik i themeluar me 2014, me skenar e direktive ekskluzive te Beogradit e me bekimin e liderëve të Kosovës, gjithnjë është deklaruar se: ”shteti i tyre është Serbia dhe president e kanë Aleksander Vuqiqin”, andaj te akuzosh partinë në pushtet se po koketon me “srbsken” në dem të Kosovës është absurditet e  hipokrizi, meqë pikërisht vetëm kjo qeveri ka arritur ta defaktorizoj skajshmerisht ketë “filiale” të qeverisë se Beogradit.

Besoj se edhe shumë te tjerë prezent e kanë në memorie, por edhe unë e mbajë  mend mirë , kur pikërisht këto subjekte qe tani po kritikojne  LV-në për koketim me ketë listë në shtator të vitit 2017 pritnin me ditë shkuarjen ne konsultime e kthimin nga Beogradi  të listes serbe për të mbajtur  seancë të Kuvendit të Kosovës, përkatesisht votimin e Qeverisë Haradinaj, kryeministri i 7!

Ishte krijuar një atmosferë sa qesharake edhe për keqardhje në Kuvend dhe ironia me e madhe ishte kur  disa liderë po atë ditë llogaritnin edhe kohën se kur mund të kthehen deputetët serbë duke shtuar se për momentin i janë afruar Nishit, Merdares… e në kaq ora do filloj seanca që pritej me padurim!
 
Pra, “srbska” pritej si hero, shpetimtare ….,sikur te vinte nga fronti i luftes për clirimin e Kosovës , e jo si penguesit e demtuesit me te medhenje te Kosovës, pikerisht nga disa qe tani po na shesin “ dyshk për gogla”!

Ka për shumë gjera tjera për çka duhet kritikuar por edhe protestuar ndaj Qeverise Kurti 2, por për koketim me listen “ srbska” kurresesi sepse edhe kur është themeluar hisetare kanë qenë liderët tanë!!!!!

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 dhjetor 2022

- Grupi i Miqësisë me Mbretërinë e Bashkuar takohet me delegacionin nga Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301,ora 9:15)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, nesër në kuadër të fushatës globale "16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore" do të lansoj Kurrikulën për Programet e Trajtimit të Dhunës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyron Projektligjin për Zyrtarët Publik dhe Projektligjin për Pagat në Sektorin Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural organizon konferencën me donatorët për sektorin e bujqësisë me titull "Orientimet Strategjike për Zhvillimin e Sektorit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural”. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 10:00)

- UNFPA Zyra në Kosovë organizon trajnim me gazetarë që do të trajtoj temën e menaxhimit të krizave të komunikimit, si dhe raportimin medial lidhur me Regjistrimin e popullsisë. (Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin nga Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:30)

- Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Art Without Limit International Film Festival” mbahet programi i për fëmijë, ku do të shfaqen filmat e animuar me pjesmarrës nxënësit e disa shkollave të Prishtinës dhe Lipjanit ku dhe do të ketë performancë me titull “Terapia muzikore” nga qendra burimore “Përparimi” në Prishtinë dhe një performancë nga një këngëtare e re Tirana e cila është anëtare e Down Syndrome në Tiranë! (Kino Armata, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston Alpin Dogan, Kryeshef Ekzekutiv në KEDS; Serhat Mesut Dinc, Kryeshef Ekzekutiv në KESCO dhe  Alper Erbas, Kryeshef Ekzekutiv në KEDS për periudhën 2019-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Shefi i misionit përcjellës të zgjedhjeve të Bashkimit Evropian, Lukas Mandl, së bashku me ambasadorin e BE-së, Tomáš Szunyog, do të mbajnë një konferencë për shtyp për të prezantuar gjetjet preliminare dhe konkluzione mbi gjendjen e zbatimit të rekomandimeve të Misionit të BE-së për Vëzhgimin e Zgjedhjeve 2021. (Hotel Sirius, ora 14:15)

- Organizata jo-qeveritare "You Can Do" organizon ngjarjen "Darka e Erret" ku zyrtar lokal edhe ndërkombëtar , profesorë e aktivistë do të darkojnë në erresirë totale dhe te diskutojnë rreth pozites se personave me aftesi te kufizuar në shoqëri dhe hapat konkret qe duhet te ndermeren për ketë komunitet. (Restaurant LUXOR në magjistralen Prishtinë - Obiliq, ora 17:00)