05 Dhjetor 2022

Vet kandidimi për kryetare të LDK-së nga Melihate Termkollit vazhdim i trendit anarkist

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Anarkia, abuzimet dhe  oportunizmi brenda LDK-po vazhdon me  gardën e vjetër! Humbjet  dhe përgjysmimi i LDK-se  nga klasa se vjetër e LDK-së nuk i dha mësim akoma.

Përplasjet pas  shpartallimit te LDK-se  u përshfaqen menjëherë te  anëtarët  e saj  e njëra ndër to është edhe  Vetkandidimi  për kryetare të LDK-së nga  Melihate Termkollit vazhdim i trendit anarkist që e shkatërroj LDK-në!

Gjendje që krijuan  në shoqëri, kur mungoj pushteti shtetëror i organizuar dhe kur nuk veprojë ligji dhe me rregullat e detyrueshme për interesat e shoqërisë   edhe mohimi i shtetit është e çuditshme se si  ka moral qe një ish anëtare e LDK-së si  Melihate Tërmkolli të kandidoj për kryetare të LDK-së.

 Citojmë me poshtë  deklaratën e saj “Mundem te kandidoj edhe unë  , kur kanë mundur njerëz që kurrë s’kanë qenë në LDK, që kanë qenë anti LDK e anti Rugovë, pse nuk u dashka unë, pse nuk paskam mundësi me qenë unë një prej kandidatëve të mundshme.

Si mund te kandidoj për kryetare te kësaj partie një  kandidate qe as fshati i vet si ka dhënë  vota edhe kur ka qenë  në pyetje  kandidatura e saj për deputete!

A thua ku ke kjo kur, zonja Vjosa Osmani bënte si vetme  rezistence për ta mbrojtur LDK-ne ,rugovizmin dhe vlerat e saj?
 
A thua si të pajtohet  një anëtar i LDK-se ti prij një  gjysmanalfabeteme nj egjuh etejet vulgare   dh ete pa matur me nje personalitet mjaft konfuze, kur  më shumë  del dhe prononcohet  kundër atij e ketij, vetëm sa për me bere ndonjë shau përmes mediave,  duke përçarë shoqërinë edhe ashtu e përçor qe është!.

A thua ku ke kjo kur zonja Vjosa Osmani bënte si vetme  rezistence për ta mbrojtur LDK-ne ,rugovizmin dhe vlerat e saj?

Jo qe e mbrojti  zonjën Vjosa Osmanin, Melihate Tërmkolli, por ajo u prononcua me deklarata ku ka thënë se Vjosa Osmani e ka kryer misionin e saj në shkatërrimin e LDK’së.

Ajo është një profitere”, ka thënë Tërmkolli më tutje se “A ka katastrofë më të madhe kur Vjosa Osmani e valvitë flamurin e Rugovës në çerdhen e Marksis-Leninizmit”.

”Nëse del Vjosa Osmani nga LDK, humb ajo e jo LDK”, thotë ajo! A thua ku jeton kjo injorante ?.A thua nuk po e sheh akoma humbjen katastrofale   qe i solli klasa e saj politike në krye me Isa Mustafen  LDK-së?

A thua çfarë analisteje është Melihate Termkolli qe  kritikon Vjosa Osmanin qe mbi 60 % te votave dhe   të elektoratit dhe  LDK-së plakë  dhe  të karagjozëve bashkë me partinë  e Behxhet Pacollit  i morri  zonja Vjosa Osmani.

Ku i kane sytë këta ish komunist qe me burokracinë  korrupsionin dhe  keqmenaxhimin qe e bënë për 20 vjet  e zhvaten qytetarin  e Kosovës nga çdo shpresë për të jetuar  në Kosovë.  

Vjosa Osmani e përfaqëson atë kauzën e vërtetë të LDK’së dhe  flamurin dardan të Ibrahim Rugovës...
 .
 A nuk po i sheh kjo  mikroborgjeze, se  çdo ditë që lajmërohen njerëz të cilët janë të zhgënjyer me këto lojëra politike të Isa Mustafës e përqafojnë opsionin politik të cilën e përfaqëson zonja Osmani me flamurin dardan të Ibrahim Rugovës...

 Çdo ditë e më shumës po i bashkohen kësaj kauze politike. Vjosa Osmani e përfaqëson atë kauzën e vërtetë të LDK’së. Atë  e dëshmoj  me zgjedhjet  të 14  shkurtit 2021.

 Të gjitha atyre premtimeve që ishin atëherë dhe që janë edhe sot”, ajo  u doli zot  duke i sjell një disfatë  manipulanteve dhe atyre qe i sollën anarki  këtij vendi.

A thua  kësaj gjysme alfabetëje kush i shkon  mbrapa duke pas një rrjet te madh intelektualësh ,akademikësh qe ti prijnë kësaj partie  fillimisht nëse  sjellin reforma.

Halli i yt detyrove shoferët me prit në  xhipa  me i  mbajt ngrohtë  deri sa zgjaten  zefe qefet tua ne Germi  me kompaninë  e hajnave pjese e së cilës ishe edhe ti!!!
 
Ti je Melihate Termkooli qe me morrin tënd  ke  keqpërdor taksapaguesit e Kosovës .Ta sjell ndërmend  një rast kur ke dal ne Gërmi në  një kohe të ftohtë dhe  nuk ke gjet objektin e ngrohtë  për shkaqe te reduktimeve te energjisë elektrike nga Qeveria  e juaj qe ishe edhe ti    dhe  iu reagove personelit  hotelier në atë objekt duke i kërcënuar.

Personeli i hotelit “Restorant Germia” shef  dhe  udhëheqës ishte djali  i axhës tim Halil Dibrani, që  të largoj dhe te përzuri  nga objekti  deri sa erdhën  policia.

Ti me Gjipa prite të dera kur intervenuan policia  hyre brenda  ne një kohë acari,por halli i yt detyrove shoferët me prit në  xhipa  me i  mbajt ngrohtë  deri sa zgjaten  zefe  dhe qefet tua me kompaninë  e hajnave pjese e së cilës ishe edhe ti.

Të kujtoj se në shtetet  e Evropës, kryetaret e komunave në punë shkojnë edhe me  biçikleta, ndërsa ti me përcjellje dhe  dreka  e darka  ke hëngër me parat e taksapaguesve madje edhe  mbi dy ore xhipat i le ndezur!

Turpi s’ka fytyrë, nuk duket por  ai është pasqyre e njeriut prandaj  mos u shqirrë  se din diçka. Je Komuniste,ishe Komuniste dhe  rri atje  ne shtëpi se vendin e  mire  ta kane gjet vet  vota  popullit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)