06 Dhjetor 2022

Vendosja e Ambasadës kosovare në Jerusalem përforcim i shtetit të Kosovës

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Më 4 shtator në Uashington, Kosova ka nënshkruar zotimin, që paraqet njohjen ndërmjet dy shteteve, Kosovës dhe Izraelit.

Aty është themelimi i marrëdhënieve diplomatike, në aspektin formal, ndërmjet dy shteteve dhe  çdo shmangie nga ky akt i marrëveshjes , nënkupton devijim të politikës bilaterale me Izraelin të pasuar edhe me SHBA-të!

Manifestimi i çfarëdo orientim të Kosovës me vendet e Lindjes së Mesme që kanë orientim islamik apo i Turqisë,që nuk ka një qëndrim edhe aq te mire në rrafshin  politik kombëtar me Kosovën, pos shfrytëzimit te resurseve ekonomik të Kosovës .

Nëse Izraeli ta ka diktuar destinacionin se ku të vendoset Ambasada  e Kosovës , atëherë ne kemi thyer marrëveshjen bilaterale të nënshkrimit të njohjes se dy anshme.

Njohja e Kosovës nga Izraeli, është në mesin e njohjeve me te rëndësishme qe kemi marrë. Ndërkohë qe është goditje e madhe për Serbinë, Rusinë dhe Turqinë, qe e duan Kosovën sa me te izoluar nga aleat të tillë. Ne rrafshin gjeopolitik kjo njohje ka një rendësi te veçante,dhe i është dërguar mesazh i qarte 5 shteteve të BE-se qe nuk na njohin.

Megjithatë Kosova duhet te shfrytëzoje ketë njohje nga Izraeli jo vetëm ne aspektin diplomatik, por edhe në shumë fusha të tjera për te cilat ky shtet është i pari në botë qe ndihmoj në çlirimin e Kosovës nga Serbia!

-Nëse  dikush mendon se Amerika ka gabuar që e ka vendosur Ambasadën e saj në Jerusalem, pse të mos 'gabojmë' edhe ne qe është fat i madh ta kemi një aleat  superfuqi te vetme, siç është SHBA-ja në krahun tonë !
 
Nuk mund t’a anashkalojmë  miqësinë Amerikano-Izdraelite për nëpërkëmbeshit tanë  siç  është Erdogani qe me 100 biznesmen  e vizitoj Beogradin ndërsa Prishtinën me 100 hoxhallarë!
 
Pas fitores së Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit në Kosovë, Albin Kuritit si kandidat për kryeministër të vendit, i  arritën dy letra urimi nga kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu dhe nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Përderisa Netanyahu i ka shkruar Kurtit se e mirëpret në Izrael “për të inauguruar Ambasadën e Republikës së Kosovës në Jerusalem”, në anën tjetër, Erdogani ka porositur Kurtin që “do të ishte e dobishme që të shmangej një hap të tillë, i cili mund t’i shkaktonte dëme të mëdha Kosovës”.

Kryeministrit Albin Kurti është ne një situate trysnie nga miqtë e Serbisë  ta fusin  në këtë lojë shumë të rrezikshme me qellim të  ri-shqyrtimit për  vendin e Ambasadës së Kosovës në Izrael.

Kosova së pari duhet ta mbajë fjalën për Ambasadën në Jerusalem dhe nuk mund ta refuzojmë Izraelin.

Nuk mund t’a anashkalojmë  miqësinë Amerikano-Izdraelite për nëpërkëmbeshit tanë  siç  është Erdogani qe me 100 biznesmen  e vizitoj Beogradin ndërsa Prishtinën me 100 hoxhallarë apo Parlamenti arab, që është organi legjislativ i Ligës Arabe, Palestina  qe zgërdhihet  përmes Ambasadorit të vet në Beograd  se Kosova është pjesë e Serbisë dhe te pakënaqurit tjerë!

T'i thuash jo Erdoganit, nuk është mëkat as rrezik, as nuk është veprim arrogant sepse Erdogani disa here ka shkel interesat tona për Serbinë.
 
Albin Kurti duhet ta diej dhe  t’ja sqaroj Erdoganit,presidenti turk se kur bëhet fjalë për njohjen reciproke Izrael/Kosovë, Ai nuk ka punë me Kosovën, por me Amerikën qe  e solli deri këtu Kosovën.

Marrëveshjen dhe njohjen reciproke mes Izraelit dhe Kosovës dhe lidhjen e kontratave  në fushën ekonomike ,është ma shumë se çmenduri të tentohet qe ti prish dikush.
 
Pritet qe edhe BE apo edhe  OKB-ja të reagojnë kundër nesh  ,por këta janë pikërisht protagonistet kryesor qe na copëtuan ne 6 shtet ballkanike!
 
Është gabim te ndikohet kushdo nga përfaqësuesit tanë politik nga  Erdogani,Palestina ,Rusi,Serbia dhe shtet islamike (duke e pasur përkrahjen amerikane)qe te na ndihmoj neve si popuj shqiptaro-izraelit me një histori te përbashkët shumë të hidhur nga ish okupatorët.

Pritet qe edhe BE apo edhe  OKB-ja të reagojnë kundër nesh  ,por këta janë pikërisht protagonistet kryesor qe na copëtuan ne 6 shtet ballkanike,sipas interesave të  grabitqareve e ne mesin e tyre është pikërisht Turqia qe akoma nuk njeh gjuhë as kulturë te miliona  njerëzve shqiptar që banojnë e Turqi.

 Qejfet e Evropës mos ti ndjekim  se këta na kanë lënë të izoluar e të degraduar dhe pa viza ,pa pune dhe pa kurrfarë perspektive.

Parlamenti arab, që është organi legjislativ i Ligës Arabe,Erdogani i Turqisë,Palestina  qe zgërdhihet  përmes Ambasadorit te vet në Beograd  se Kosova është pjesë e Serbisë dhe te pakënaqurit tjerë qe e refuzojnë “njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit”, Kosova do ta njoh dhe këta le të mbeten ta ngushëllojnë vet-veten,sepse Kosova duhet përkrah miqtë  e jo armiqtë! Kujdes Albin Kurti i ke pran vetes sfidat politike qe edhe shqipfolësit duan qe te bëhesh pjesë e një gabimi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)