06 Dhjetor 2022

T'u ndahen mirënjohje Post Mortum

Shkruar nga Ahmet Pllana

Mos t’i harrojmë, t’i kujtojmë dhe t’i nderojmë 9 poetët, Mirko Gashin, Milaim Berishën, Adem Zaplluzhën, Iljaz Prokshin, Halil Kajtazin, Qerim Pllanën, Selman Konjushën, Nexhmi Dibranin dhe Mehmet Zhinipotokun, ish anëtarë të Shoqatës së Shkrimtarëve “Fahri Fazliu” në Kastriot, të cilët nuk janë më fizikisht në mesin tonë, të cilët lanë pas vetes 187 libra autoriale të botuara.  

Mirko Gashi ka të botuara 6 libra me poezi, Milaim Berisha la pa vete 8 libra me poezi, Adem Zaplluzha la pas vetes 120 libra, Iljaz Prokshi ka botuar 13 libra, Halil Kajtazi ka botuar 18 libra, Qerim Pllana ka botuar 11 libra, Selman Konjusha ka botuar 7 libra, Nexhmi Dibrani ka botuar 3 libra me poezi, kurse Mehmet Zhinipotoku ka lënë në dorëshkrim 1 libër, nuk ka arritur ta botonte sa ishte gjallë.

Ideja për një takim evokues dhe ndarje të Mirënjohjeve për poetët që kanë ndërruar jetë është shumë e qëlluar, por kjo ide nuk është realizuar asnjëherë nga Shoqata e Shkrimtarëve “Fahri Fazliu” në Kastriot (Obiliq).  

Shoqata në fjalë asnjëherë nuk u kujtua që me një takim rasti t’i kujtojë ish anëtarët e vet, të cilët kanë ndërruar jetë. Mendoj se kjo është papërgjegjësi dhe neglizhencë.

Do të ishte mirë që nëntë poetët që tashmë nuk janë të gjallë dhe që kanë qenë anëtarë të Shoqatës së Shkrimtarëve “Fahri Fazliu” në Kastriot të kujtohen me një takim poetik, me një numër të vogël të pjesëmarrësve, ku do të evokoheshin kujtimet për poetët, të cilët i kanë të botuara nga disa libra me poezi dhe romane, ndërsa numri i përgjithshëm i librave të tyre arrin në 187 libra.

Prandaj, do të ishte mirë që në një takim poetik evokues, familjeve të poetëve ish anëtarë të SHSH “Fahri Fazliu” në Kastriot, t’u ndahet nga një “Mirënjohje”, post mortum.

Pra, do të duhej që kujtesa dhe nderimi për poetët që kanë ndërruar jetë dhe që kanë qenë anëtarë të SHSH “Fahri Fazliu”, të bëhet sa më parë, por me një numër të vogël, me distancë, me maska, me doreza dhe me dezinfektues për shkak të pandemisë.

Të kujtohen dhe t’u ndahen Mirënjohje post mortum këtyre poetëve: Mirko Gashit, Milaim Berishës, Adem Zaplluzhës, Iliaz Prokshit, Halil Kajtazit, Qerim Pllanës, Selman Konjushës, Nexhmi Dibranit dhe Mehmet Zhinipotokut. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)