17 Janar 2022

Serbia tjetër po promovohet, Serbia e vjetër po rehabilitohet

Shkruar nga Ali Mehmeti

Prapë më duhet të shkruaj për “Serbinë Tjetër” që me këmbëngulje vazhdon të financohet nga “Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur” – KFOS, që këmbëngul në promovimin e “Serbisë tjetër” që nuk ekziston dhe nuk ka ekzistuar asnjëherë për shqiptarët.

Gjersa “Serbia tjetër 1” kishte për kryepersonazh intelektualin e njohur, ish kryebashkiakun e Beogradit, arkitektin Bogdan Bogdanoviq, libri që doli para pak ditësh “Serbia Tjetër 2” ka për kryepersonazh politikanin serb Millosh Miniq, ish kryetar të Serbisë (1957-62) dhe ministër i punëve të jashtme të Jugosllavisë (1972-78).

Gjersa botimi i parë, jo që nuk e ka merituar Bogdan Bogdanoviqi të shkruhet për të por problemi që e ngrita ishte titulli i librit, i cili ishte ideuar dhe promovuar nga pjesëmarrësit e “klubit beogradas” i cili në pranverën e vitit 1992 mbante takime ku mbaheshin fjalimet që kundërshtonin politikën e Millosheviqit.

Edhe pse fare pak për situatën në Kosovë, por sepse dyshonin në mundësitë e Serbisë për të realizuar planin e Akademisë së Shkencave të Serbisë, pas rrënimit të Bashkimit Sovjetik. Në këtë klub ishte edhe Bogdan Bogdanoviqi.

Ndërsa Millosh Miniqi nuk i takon fare këtij klubi, madje lirisht mund të thuhet se nuk i takon fare as Serbisë, por Jugosllavisë komuniste, sikur pasues besnik i Titos, të cilit i mbeti besnik në të gjitha situatat: në raportin mes çetnikëve serb dhe partizanëve serb gjatë LDB (madje ishte prokuror në procesin gjyqësor kundër Drazha Mihajlloviqit), gjatë krizës së Informbyrosë me Stalinin, në Plenumin e Brioneve ku u dënua Aeksandër Rankoviqi, gjatë demonstratave të vitit 1968 dhe lëvizjes serbe për liberalizim në vitin 1972 me Llatinka Peroviqin. Gjatë viteve ’90 asnjëherë nuk u prononcua publikisht, gjer në vitin 1999, por pasi Serbia i humbi të gjitha luftërat.   

Ky “rrënim kualitativ” nga Bogdanoviqi te Miniqi dhe paralajmërimi se as libri i tretë nuk do ta ketë për personazh dike nga “klubi beogradas”, nuk do më befasonte nëse libri “Serbia Tjetër 10” do ta ketë për personazh Sheshelin apo Millosheviqin?

Për të qenë i qartë, për cilindo personazh që shkruhet, çoftë ai edhe Dimitrije Tucoviqi, librit nuk i takon titulli “Serbia Tjetër”, sepse shqiptarët nuk njohin Serbi tjetër, prej themelimit të saj gjer me sot. Ky titull është djallëzor dhe shërben vetëm për rehabilitimin e Serbisë, apo ndoshta edhe për promovimin e “Ballkanit të hapur” ?!
 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)