06 Dhjetor 2022

Qeveri ilegale e turpit në orët e fundit terrorizon Mërgatën!

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Shpartallimi i LDK-s që pësoj dhe Qeveria ilegale  e Avdullah Hotiti në një luftë dhe  betejë, pran disfatës qe do të pësoj humbjen  e radhës  lëshon vendimin  e turpshëm kundër Diaspores, sipas së cilit, shtetasit e Kosovës që jetojnë jashtë vendit, duhet të paraqesin testin PCR negativ për Koronavirus të bërë në 72 orët e fundit.

Kjo qeveri  e dështimeve të një pas njëshme  pran zgjedhjeve që na ndajnë vetëm edhe 24 or,  terrorizon Diasporën shqiptare   me qellim të pengesës qe mos të marrin pjesë në këto zgjedhje.

Të nuhaturit  e fitores dhe përkrahjes që po i epet VV.se ,nga  strukturat e LDK,PDK. dhe me Listën serbe  duan me çdo kusht qe ta pengojnë votën tonë edhe përkundër asaj se qytetaret tanë nga  Diaspora kanë bërë  shpenzime  të shumta duke  udhëtuar edhe mbi 2000 km…

Ky vendim vetëm sa krijon një efekt negativ , kur populli i tëri e dinë se është një qeveri  ilegale,e  pa ligjshme, si në aspektin e legjitimitetit e të legalitetit, të dyjat ju mungojnë, normal këta duhet të ishin në burg  e hetime me veprimet dhe keqpërdorimet qe i bënë qe 20 vjet...

Përdorimi i këtyre veprimeve te egra e të pamëshirshme ndaj popullit e ndaj Mërgatës po duan për ti frikësuar për t'i nënshtruar e për t'i asgjësuar këta edhe fizikisht siç u shpreh Avdullah  Hoti para disa ditësh për zhdukjen e Vetë-Vendosjes..

Avdullah Hoti ndien kënaqësi kur u shkakton mundime dhe vuajtje të mëdha të tjerëve, me këtë dëshmon se është  i klasës se vjetër komuniste  diktatoriale dhe i  pamëshirshëm.

Në vend të  na presin me dashuri ata na   presin me përbuzje dhe injorim. Avdullah Hoti dhe të tjerët, po   luajnë me durimin e popullit po duhet te kenë kujdes se Orteku po rritet e kur të teprohet Orteku përfshin gjithçka qe ju del përpara,prandaj ngadalë Avdullah Hoti mos turbullo ujtë “ Kthjellohu e  mos luaj aktrim në xhungël”  .

Sipas teje Dulles , krejt diasporën që është nis me ardh në Kosovë po doni me mbajt në vetizolim për 7 ditë.

Me ua pamundësuar pjesëmarrjen në zgjedhje”,por mos harro  se sot është dita  e fundit  dhe turpet më të mëdha në Kosovë nga  institucionet më të larta shtetërore, gjykatat, KQZ-ja,dhe partitë tjera  ne krahun e Avdullah Hotit etj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)