16 Maj 2022

Patriotizmi është streha e fundit e horrave

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Me 1999, gjatë luftës në Kosovë nuk u pata larguar por qendrova deri në përfundim të saj, pra 76 ditë të bombardimeve të NATO-së isha në Gjilan.

Nuk isha në uniformë dhe as që kisha ndonjë armë për të luftuar apo mbrojtur as familjen dhe as vehtën.

Qendrova në Kosovë e nuk ika jashtë, jo pse isha trim, por mendoja se bombardimet e NATO-së, për 3-4 ditë do ta gjunjëzojnë Serbinë dhe do jetojmë të lirë!

Të shumtën e kohës gjatë ditës qendruam bashkë në një shtëpi në lagjen “Banja”, dy mjeke, një  drejtor i një ndërrmarrje shoqërore në Gjilan, dy argjentarë dhe një gazetar i një mediumi, ndërkombëtar, por që ishte i traumatizuar nga koha e izolimit qe kishte përjetuar vetëm disa muaj para luftës.

  Meqë raportoja për një medium afer 20 dite u angazhova edhe unë në ketë profesion dhe takova  edhe dy tre persona aktivistë të subjekteve politike të asaj kohe për të marrr ndonjë informatë se çka po ndodh në teren, por përgjegjia ishte së nuk kanë info për momentin, kurse pas përfundimit të luftes, po të njejtit u rreshtuan në rendin e parë të atyre të luftes!

Nga i vetmi person atë kohë që arrita të marr info për situaten në teren ishte Sadudin Berisha, kryetar i deges se LDK-së në Gjilan i cili edhe në ato rrethana mbante hapur zyrën qendrore në “Gavran,” edhe pse kishte përfolje nga me te ndryshmet për ketë person pse mbante hapur zyren, por unë mbaj mendim shumë pozitiv për ketë njeri edhe sot.

Vetëm fal zotit apo fatit shpetova nga vrasja, meqë përjetova momentin kur me shtrinë për tokë, me vunë kembën në gjoks dhe vetëm pritej zbrazja e një rafali automatiku nga tre serbe paramilitare në Lagjen  “Banja”, tek rruga për Stanishor ku isha me nipin  tim (V. M ) duke shkuar në shitoren e Agimit, por si duket, 100 DM,  që me moren nga xhepi i këmishes, përcaktuan fatin tim të mbesi gjalle!

  Qe te evokoj ate kohe ,me provokoi nje veprim i ketyre diteve ,kur njeri nga mjeket qe ishte pothuaj gjithe kohen me ne, promovoi momentin e marrjes se certifikates si veteran i luftes,gje qe pas nje hulumtumi arrita te njohtohem se edhe mjeku tjeter  dhe  biznesmeni moren keso certifikata , edhe pse te shumten e rasteve qendruam bashke ne nje vend .

  Jam i “ befasuar” se si nuk e paskam  ditur se, ato dite te veshtira,bile jeta ime paska qene ne duare te sigurta !!!

Ju “lumte”, patriota ..!

E urrej shume luften .

  Nuk thuhet rastesisht, patriotizmi eshte streha e fundit e horrave !

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)