24 Maj 2022

Në politikë nuk ka dashni e shumë burrëri, por me shumë interes

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Në politikë nuk ka dashni e shumë burrëri, por me shumë interes e shkathtesi për të mashtruar njeri tjetrin, por kuptohet politikajte e dinjiteteshëm, angazhohen në të mirë të kombit e atdheut, e jo te interesit personal.

 E percolla një pjesë të intervistes se Fatmir Limaj në Tv, dhe kur bazohem edhe në përshtypjet e mia personale që kam krijuar gjatë shumë takimeve që kam pasur me atë, mbaj qendrim se politikan me pragmatik e me te aftë kur bisedon e hap debat edhe për tema nga aktualiteti politik është vështirë ta takosh në Kosovë.

A ka keqërdor bugjetin e shtetit, edhe unë mendoj si shumica e popullit tonë, për “Çelikun” (është si shumica e politikanve tjerë kosovare) a ka qenë i suksesshëm si minister, them po, nder me te mirët, a është bindes kur diskuton edhe kur nuk thotë të vërteten, po mendoj dhe smundesh me ia gjet shokun a është prish me PDK-në për parime, mendoj jo, por për interesa personale…!
 
Mbaj  edhe mendimin  se “Çeliku” është i vetmi politikan që ka përjetu gjera që rrallë kush ka mund t'i përballoj jo vetëm në Kosovë e rajon, por edhe me gjerë për shkak te vdekjeve në familje, burgosjeve e traumave nga me te ndryshmet qe ka përjetuar pas lufte  ..!

Kam bindjen se Fatmir Limaj me te pas borgje, kushtimisht po them 20 mije euro, me kapacitetet dhe aftesitë që disponin kur ulesh me qellim te marrish borgjin, te hipnotizon dhe t'i merr edhe 20 mije euro tjera e leje me te kthej borgjjn qe të ka !

A i duhet skenës politike kosovare, Fatmur Limaj, po mendoj, në veçanti në rrethanat aktuale do ishte me se i domosdoshem i lindur e i marum për politike, siç thotë populli ballkanas i vërtetë, por e ka shumë vështirë të riciklohet meqe s'ka parti  ..!

Edhe pse, as keta tjeret, nuk janë me te mirë ?

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)