16 Maj 2022

Mos vajtoni me lot krokodili

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Janë shumë faktorë objektiv dhe subjektiv që ndikuan në debaklin që pësoi Lugina  e Preshevës, në zgjedhjet e fundit parlamentare në Serbi.

Fillimisht, frakcionet që domunuan në ndarje e listë jo të përbashket zgjedhore, por edhe mesazhet përqarese  nga liderët aktual që përfaqesojnë subjektet politike në Luginë, por edhe neglizhenca, moskordinimi dhe mosangazhimi i Institucioneve nga Shqipëria  e Kosova, me këshilla, sygjerime e insistim për një listë zgjedhore te përbashkët, dhe strategji veprimi, janë faktore me peshë, për ketë rezultat zhgenjyes zgjedhor, që askush nuk e ka pritur!

Nuk është mjaft dhe satisfaksion vetëm ndarja e 2 milionë eurove nga Qeveria Kurti për Luginen apo deklarata e presidentes Osmani për shlyrje të adresave të vendbanimeve të shqiptarëve në Luginë, por është dashur takime zyrtare e “mbrapa perdeve” me lideret e Preshevës, para zgjedhjeve, model qe e ka apliku Vuqiqi me serbet e Kosovës gjithnjë kur mbahen zgjedhjet, gjë qe nuk pati fare as nga lideret e Shqipërisë e as Kosovës!

 Dua ta ceki edhe një rast që dëgjova nga një lider serb, por shumë kritik e i zeshëm kundër qeverisjes Vuqiqi në Serbi në një tryezë te organizuar në Mal te Zi, muajin e kaluar, kur tha se deputetët që duan popullin e vet, nuk duhet të jenë te guximshëm, kritik  e zhurmaxhinje vetëm ne Parlament te Serbisë, në medie e para publikut, kurse në rajonet prej nga vijnë, abuzojnë, mashtrojnë e koketojnë me gjithëkend p[r interesa personale e klanore, por shkelin edhe te drejtat e njeriut ….!

   A pati  të tille nga Luugina e Preshevës, ketë me se miri e dijne dhe argumentojnë votuesit te cilet po e paguajnë edhe haraqin e politikajve mashtrues e hipokrit !

Fatkëqesisht, kurr nuk u kendellem e nuk mësuam nga pesimet e gabimet , por gjithnje u morem me kritika drejtuar njeri tjetrit e jo me vetkritike e kendellje pas deshtimeve që janë te shumta, si popull e komb në tersi !

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)