06 Dhjetor 2022

Lamtumirë atdhetar e Hero që nuk ta ditëm emrin!

Shkruar nga Arsim Rashiti

Ishte gushti i vitit 1998, kur për herë të parë në Llap, zbarkon Ushtria Çlirimtare e Kosovës – UÇK, pikërisht në shtëpinë e Rizah Mehmetit (Bacës Rizë), në fshatin Buricë.

Kur kishte dilema për prezencën e UÇK-së në atë kohë, Baca Rizë, me zemër të hapur, siç e ka zakon shqiptari, e hapi portën e shtëpisë së tij për vendosjen e djemve dhe bijave të guximshëm të UÇK-së.

Aty u ngrit flamuri kombëtar dhe u hapën istikamet e para të UÇK-së. Ajo pikë mori emrin Brigada 151 “Zahir Pajaziti” në Zonën Operative të Llapit.

Shtëpia e Bacës Rizë ishte foleja e UÇK-së në Llap. Te ky burrë ishte brumosur që herët vetëdija e mobiliizimit kombëtar për çlirim të vendit. Urtësia dhe guximi janë të pandashme.

E, këto virtyte i kishte Baca Rizë. Përtej kësaj, si një atdhetar i madh, i guximshëm dhe i urtë, Baca Rizë, sakrifikoi shumë për lirinë e vendit, të cilën e gëzoi, por zhvillimin e pritshëm ndoshta nuk e përjetoi.

Nuk u dorëzua në asnjë moment edhe gjatë torturave, rrahjeve, maltretimeve psiqike e fizike në burgun e Nishit për disa vite, i cili ishte burgosur gjatë luftës së fundit.

Me duar e këmbë të lidhura e mundën duke e maltretuar, por nuk ia mposhtën vendosmërinë e këtij burri të pathyer e me zemër të çelikt!

O atdhetar e Hero, përveç titullit veteran i UÇK-së, që të takonte, sepse ishe pjesëtar i UÇK-së, së bashku me dy djemt, Fadilin e Hilin, meritoje mirënjohje shtetërore për sakrificën në çlirim të vendit.

Meritoje, që sot në lamtumirën e fundit për në botën e përtejme, të nderoheshe me ceremoni shtetërore!

 Të paktën një kurorë në shenj falënderimi, që nuk kurseve asgjë për lirinë që ne sot e gëzojmë dhe brezat e ardhshëm!  

Por, jo. Nuk u kujtuam për këto, sepse nuk ta ditëm emrin!

Vehbi, Hysen, Fadil, Naim, Agim, Tahir, ju humbët babain, e ne humbëm mikun familjar!

Të jetoni me kujtimet më të mira të Bacës Rizë.

Ngushëllime të përzemërta!

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)