05 Tetor 2022

Hajde e rrezojmë Qeverinë Kurti 2, por kënd me vendos kryeminister

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Pos Listës “Srpska” që mision primar e ka me rrëzuar pertokë jo vetëm ketë Qeveri, por gjithë institucionet e Kosovës janë edhe disa të tjerë që shumë pak dallojnë nga kjo filial e Beogradit!

Ka të atillë që të vetmin qëllim e kanë të bie kjo Qeveri e te mos hetohen e zbulohen abuzimet e  tyre që kanë filluar e disa që janë paralajmëruar për hetim të cilët sa mbanin pushtet, buxhetin e shpërdornin sikur të ishte pronë e “Ali Babes me ….!

Janë edhe disa “analfabet funksional” që në të kaluaren u akomoduan në pozita që pos pages se mirë ushtronin edhe kompetenca që ia kishin lakmi edhe personat me doktoraturë të rregullt e në realitet edhe pozita e konduktorit në kushte normale do ishte shumë për ta!

Ka edhe mjaftë prej tyre që i njoh unë personalisht, por edhe opinioni i gjerë me siguri i njeh që ishin kamarier të “Buda Barit ”….., pastrues të disa kompanive, puntorë baushtellash ,,student“ të perjetshëm” …. e ndërkohë arriten në pozitat me te larta qeveritare, si ministra, deputetë, drejtorë te kompanive publike, profesorë universiteti, ambasador, konsujë … vetëm falë servilizmit dhe aftësive për të abuzuar që kishin, kurse tani nuk po mund të pajtohen kurresesi kur as telefonin nuk ia hap askushi!

Ka edhe mjaft të atillë që për shkak të hipotekave në të kaluarën jo vetëm të baballarëve të tyre, por edhe disa vet kanë një të kaluar të dyshimtë dëshirojnë ta bejnë sa me “llugë” për të mos u hetuar e zbuluar e kaluara e tyre e pistë, e besa antikombëtare!

Ka edhe mjaft media, portale, (ba) analista, gazetaruce, nga shoqëria civile… që në të kaluaren merrnin fonde marramendese nga kompanite publike e dikasteret qeveritare përmes shantazheve e në emër të PR, për të promovuar (mos) punën e tyre, e qe ishin ne gjendje spiunin ta  shpallnin patriot, e te ndershmin  “trathtar”, hajnin te sinqert,e te dinjitetshmin abuzues, dhe tani u eshte ndal “ taxhia”  dhe nuk po e ndalin hovin  per ndonje  koc e benefit  ! Besa edhe kjo kategori eshte me shumice !

Jane edhe disa qe nuk jane pake,e qe ishin “ militante” te partise ne pushtet , por Albini  i  tradhtoi” dhe i la jashte ekipit, e qe tash jane me te zeshmit kunder kesaj Qeverie.

  Ka edhe mjaft te tjere qe nuk i pelqen kjo Qeveri …por edhe tjere me  bindje e orientim politik tjeter,qe eshte krejte normale, te kritikojne si opozitare, sepse edhe Qeveria Kurti 2 nuk ka shenuar rezultate te prekshme, pastaj po reflekton arrogance , i mungon transparenca,ka ra ndesh me shume premtime te dhena,,por duhet kuptuar se situaten ne te cilen mori  qeverisjen Kurti 2,ishte shume e disfavorshme per mireqeverisje per shkak te pandemise dhe luftes ne Ukraine, por nuk eshte çdo gje zi dhe ka shenja,qe priten rezultate ne te ardhmeen , e qe mvaret edhe  nga zhvillimet  globale.

A eshte mashtrues Albini ? -Po,  eshte mashtrues,por  shtrohet  pyetja  se cili nuk ishte mashtrues te ne? Politikani  edhe mashtron, rren, premton, ne favor te kombit e vendit, gje qe edhe Albini po e ben, por mendoj  te shumten  po i ben per te pengu te keqijat e deformimet  e mehershme qe i gjeti, por Albini kam bindjen nuk vjedh,i punon truri,  ka karizem te theksuar ,eshte patriot dhe sakrifikon  per vendin, por ka  edhe te meta si cdo njeri,e ne vecanti ka deshire te mbaj cdo gje nen kontroll, e qe e ka shume veshtire,pastaj  eshte hakmarres  e mismirnjohes,  e qe mund edhe ti kushtoj  ne te ardhmen,por edhe ketu verehen levizje pozitive.

Mendoj se W-se, perkatesisht Qeverise Kurti 2,i duhen reforma urgjente edhe ne qeverisje edhe ne parti.

Në radhë të parë, pika me e dobet janë zyret për marrëdhenje me publikun që janë për gjynah, por edhe një ndryshim të disa ministrave të perfolur e jo funksional është imperativ i kohes, si dhe patjeter ne zgjedhjet e ardhshme kurdo qe mbahen,domosdo nje  liste me  kredibile te deputeteve, e jo femiaq, te papervoje, e gjinihalla qe i ka shumicen ne ligjeslaturen aktuale  ..!

  Kurtin edhe munden me rrezu, por parashtrohet pyetja kush me u ba kryeminister,nga keta qe i kemi ne politikberje e qe jane:“ kuku per neve”!

Do ishte jo e kendshme per demokracine, e humbje kohe ,qe te rrezohet kjo Qeveri, te shkohet ne zgjedhje te reja, e pushtetin ta marrin perseri te njejtit!

E them ketë sepse Kosova nuk ka opozitë, por njerëz të ricikluar e në politikë të deshtuar!

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)