17 Janar 2022

Gruaja që e ka patur zemrën në vendın e duhur

Shkruar nga Rozeta Mersini

Mund te ımagjınonı një bote ne te cilën shume njerëz ngrıhen te inspiruar, ndihën te gjallë?
Unë besoj fort ne një te ardhme te tılle ose me mıre ne aftësinë qe kemı për ta ndërtuar atë...

Folëm për ınspırım, përveç faktıt se duhet te ndërtojmë kulturën e afırmımıt te njerëzve te spıkatur për kontrıbutın dhe merıtat e tyre...

Ne rrethana shume rastësore Zotı me kryqëzoi rrugën me një zonje te quajtur Behıde Hasanaj.

Te gjithëve na mungon diçka ne jete... na mungon MODELI dhe Zj Behıde Hasanaj është e tılle..!

Kush është Behide Hasanaj?

Një grua qe s’ndalet .. gruaja e pare humanıste ne dıaspore.
Një aktıvıste e rëndësishme ne luftën e Kosovës,
Gruaja e pare shqıptare dhe e fundıt qe patı komunıkım me Princeshën e Wellsıt dhe patı vëmendjen e saj.

Ajo dhe vetëm AJO... Gruaja sı mal,
Gruaja me gjak burrı ,,qe 40 vıte ja kushtoı veprimtarisë humanıtare.
Me energjinë dhe iniciativën e saj ajo u be ure lidhëse mıdıs Kosovës dhe Zvicrës duke mundësuar dërgimin e 230 tone ndıhma gjate luftës Kosovës..

Kjo zemër e madhe dhe ky shpırt ı dëlirë berı atë qe ınstıtucıone akademıke dhe shkencore e kıshın oblıgım ,,arrıtı te shkruaje te vërteten hıstorıke te luftës se Kosovës ....

E kudondodhur derı ne pjesëmarrjen ne odat e burrave për çështjet e gjaqeve
Një shërbyese e dhembur për çështjen e te zhdukurve ne Kosove e ne Shqipëri kurorëzuar me gjetjen e plote 2000 prej tyre

Sot presıdente e një shoqate ndërkombëtare ngre zërin kundër padrejtësive qe ı behën botes femërore...

Ajo është edhe një pene e mprehte.
Autore e dy lıbrave Lıbrı ı Paqes
Dhe Lıbrı "Një jete veprımtarı humanıtare" sı dhe lıbrıt me poezı "Sytë e Përlotur""
Ne vargun e saj gjen lotın ,sheh gjakun, jetımın, refugjatın!

Ajo është Nena e te gjithëve ...e dyta Nene Terezë!
Dora e saj nuk njeh ngjyre, as fe, as komb!

Kjo fıgure shumeplanshe socıale, patrıote, humanıste....kjo grua e kudondodhur angazhımın e saj për paqe ı kalon kufijtë e Ballkanıt

Gruaja e dashuruar me bamirësinë, kjo shërbyese e dhembshur ka bashkëvepruar me NATON..UN,CARITAS etj., në Gjermanı, Austrı, Amerıke.

E kudondodhur për te mbyllur plageshumtat njerëzore ne kohe dhe pakohe.
Një grua qe rrezaton force transmetımı për brezat...

E mıra ,e urta derı ne dhımbje ..
Gruaja e pamposhtur me tıparın jashtëzakonshëm "BUJARNE""
A mund te harrohet ???
Absolutısht jo!
Ajo vetëm fıksohet ne kohe.

Miqtë e mı!

Qëllimi ı këtij shkrımı është një apel për ketë rrugëtim te bukur jetësor
Është modelı ım dhe shume te tjerave gra qe jo për solıdarıtet femëror po për një merıte te pakundërshtueshme ı propozoj ınstıtucıoneve relevante te dy shteteve ta shpallin “Nderi"
i Kombıt ""

zj BEHIDE merıton LAVDINE.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)