20 Tetor 2021

Ata që dikurë thonin së nuk duhet të perzihemi në sistemin e drejtësis sot padrejtësisht përballen më të

Shkruar nga Islam  Krasniqi

Fushatat e egra të instaluara nga  Serbia  apo agjentet e tyre në vendin tone ju ka dhenë hapsir të shpifin për ata që shkruan histori, duke  krijuar prova  nga hiqi, e që ato prova po rendojn mbi çlirimtarët.

Për një kohë liderët tanë harruan kushë janë, nga  erdhen dhe  ka  po shkojn, ulën koken dhe mbyllen syt për  ballë padrejtësive e që në shumë raste  heshtja tyre të jepte të kuptosh së sikur vetë ata  janë inciatoret  apo protaganistet  kryesor që përgaditen atë sken të pa  drejtësis.

Çlirimtarët që nga  pas  lufta u poshtëruan nga  Bashkësia  Ndërkombetare, një here nga KFOR-i, pastaj Tribunali I Hages, nga sitemi I  UNMIK-ut, po ashtu nga Misioni I EULEX-it tashë edhe nga Gjykata Speciale, të cilën ia  imponuam vetit, duke menduar së do të vazhdoj avansi I vjetër që dikush të jetë I pa prekur, të cilën e ratifikuam në Kuvendin e Republikës së Kosovës por e  cila na u kthye  bumerang sepse direktivat  apo kokën e ka në Beograd.

Kurë Gjeneralet e UÇK-së u mbanin neper  burgje dhe u poshteronin nga Prokuror apo Gjyqtar të Misionëve  Diplomatike të akredituar në vendin tone, thonin “Drejtësia e thotë fjalen e vetë”, ne  skemi të drejtë të përzihemi në systemin e drejtësis, sepse I kemi pushtetët e  ndara, duke harruar sepse  populli ju zgjodhi ju per me sigurar jetën e tyre, për të luftuar  pa drejtësin, por ju heshtet me fjalet që i mesuat  përmendsh ” UÇK-ja  ka qenë e  paster si loti dhe fundi do të vërtetoj” a  pse ata  nga 5 apo 10 vite që I mbanin në burg nuk kishte rendesi sepse nuk donit të prishnit rehatin tuaj.

Tani ne si mund të ju ndihmojm juve, që e  fundost vetën me një produkt që vetë e votuat, ne po e kuptojm së jeni të pa  fajshem, e dime ne, por dihet  edhe botërishtë së UÇK-ja  ishte  ushtria me e pastër  në botë, sepse ajo ishte  vetë populli dhe  ideali I saj ishte I pastër, por si të ju ndihmojm ne juve që të ndryshojm nga ju, të mos  vazhdoim njëit, por të ndryshojm këtë qasje për të miren e të gjithëve dhe këto njolla të ia  vemë ati që ju ja moret pa asnjë çmim, ati qe krevë krime e që ende na  kërcenon.  

A ka turp më të madhë për  Kombin tone që Presedenti, kryetarët e Kuvendit të Republikës, Projektori dhe motorri I UÇK-së dhe ne heshtim kemi mbetur  sikur të verbër që smund të flasin as levizin por që vetëm ndegjoin.

Edhe sa  kohë na duhet neve që ta  parandalojm të keqën para së të filloj, edhe sa  kohë na duhet të vetëdisohemi që ti thojm stop padrejtësis ndaj të tjerëve
 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2021  - Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli, vizitojnë ndërmarrjen “Trepça”. (Zyra e menaxhmentit të “Trepçës”, Parku Industrial, ora 8:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin Vjetor Financiar te Bankës Qendrore, Fondit të Kursimeve Pensionale, raportin e Qeverisë për Buxhetin e së Kosovës dhe Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dhjetë e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli. (Hotel Opera në Prishtinë, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Naser Sahiti dhe Dimitrija Sekovski, përfaqësues i SKAT Consulting nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për implementimin e programit studimor Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore në Kosovë. (Rektorati i UP-së, ora 11:00)

- Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mjedisor ju ftojnë në konferencën për media, ku do të njoftoheni me zhvillimet e fundit që ndërlidhen me paditë për shpifje të ushtruara kundër aktivistëve Shpresa Loshajt dhe Adriatik Gacaferi, nga kompania Kelkos si dhe operimet e kësaj kompanie në Deçan. (Para objektit të Qeverisë ish-Rilinjda, ora 13:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për medie me rastin e Premierës së shfaqjes “Tanzminiaturen” & “Tangata” me koreografi nga Ricardo Fernando.  (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)