27 Janar 2023

Warner Bros anulon 3D për Harry Potter

Hollywood, 9 tetor - Warner Bros “zhgënjeu” fansat e “Harry Poter” teksa njoftoi se seria e fundit e sagës, “Harry Potter and dhe Deathly Hallows 1” nuk do të dalë në formatin 3D.

Kompania sqaroi anulimin me justifikimin se nuk mund të përgatisë dot filmin për premierën e tij më datë 19 nëntor në Britani dhe SHBA.

Ndaj, sqaron më tej Warner Bros për të mos vonuar daljen në publik në formatin 2D të serisë së re të filmit, kompania tërhiqet nga projekti për daljen e filmit në 3D.

Kompania garantoi të gjithë fansat e filmit se pjesa e dytë,  “Harry Potter and dhe Deathly Hallows 2”, e cila do të shfaqet për herë të parë më 15 korrrik të 2011 do të dalë njëkohësisht si në formatin 2D ashtu edhe në atë 3D.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)