06 Dhjetor 2022

Vajza e Paul McCartney, stiliste në javën e modës në Paris

Paris, 10 mars - Sir Paul McCartney ka ardhur enkas në Paris për të mbështetur vajzën e tij, Stella, e cila tashmë po tenton që të afirmohet si një stiliste me peshë në fushën e stilimit.

McCartney ka qenë në radhën e parë për të parë veshjet e stiluara nga e bija e tij. Afër legjendës së Beatles ka qenë edhe këngëtares së muzikës rrok, Beth Ditto.

Stella McCartney kishte paraqitur një koleksion veshjesh e cila kishte cilësi kryesore mungesën e shkëlqimit, duke marrë parasysh faktin se modelet nuk kishin veshur varëse ose lloje të ndryshme bizhuterie.

Veshjet e reklamuara dalloheshin qartë se kishin një ndikim të madhë nga moda e veshjeve në vitet 60\', vite në të cilat babai i saj ishte idhulli i të rinjve në mbarë botën.

Pas mbarimit të sfilatës Stella McCartney u shpreh se ajo ishte e aftë që të përceptonte se cilat mund të ishin shijet e një femre dhe çfarë mund të dëshirojë ajo.

\"Unë besoj se jam e aftë për të kuptuar nevojat si edhe dëshirat e një femre, është diçka e cila nuk ka nevojë për lodhje të tepërt. Sidomos fakti që unë jam vetë femër, kjo më ndihmon shumë.\"- pohoi stilistja e re.

Ndërsa po pozonte me fotografët se bashku me të dashurën e tij të re, Paul McCartney pohoi se ai nuk kishte shumë njohuri në fushën e stilimit.

Stella Mçartney u shpreh se kjo mbrëmje ishte një homazh për stilistin e njohur britanik Alexander McQueen, i cili kreu vetëvrasje gjatë muajit të kaluar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)