09 Shkurt 2023

Sting kërkon 'legalizimin e marihuanës'

SHBA, 3 prill - Legjenda e muzikës, Sting, ka kërkuar nga autoritetet amerikane të legalizojnë marihuanën.

Këngëtari thotë se SHBA-të kanë nevojë t'i japin një drejtim tjetër parave që i harxhojnë të burgosurit për drogë dhe t'i shfrytëzojnë ato për raste më emergjente siç janë varfëria dhe ngrohja globale.

"Lufta ndaj drogës ka dështuar - por është më keq se kaq. Kjo në mënyrë aktive e dëmton shoqërinë tonë. Krimi i dhunshëm po lulëzon nën hije. Njerëzit të cilët vërtet kanë nevojë për ndihmë, nuk mund ta marrin atë. As njerëzit që kanë nevojë për marihuanë mjekësore nuk mund t'i trajtojnë sëmundjet e tyre", ka thënë Sting.

Por lideri i grupit Police është kritikuar nga aktivistët anti-drogë, të cilët kanë thënë se ai duhet të fokusohet në muzikë dhe të mos merret me gjërat që nuk i kupton.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)