03 Shkurt 2023

Steven Seagal akuzohet për ngacmim seksual

SHBA, 14 prill - Aktori i filmave aksion Steven Seagal, është akuzuar nga ish-asistentja e tij për trafikim femrash.

Ish-modelja Kayden Nguyen thotë se ajo kishte aplikuar për punë si asistente ekzekutive e aktorit në muajin shkurt 2009, por nuk e kishte pasur idenë se në të ishte përfshirë edhe detyra për ta kënaqur seksualisht aktorin.

Në letrat e gjykatës së siguruara nga TMZ, Nguyen supozon se Seagal ka pasur dy vajza ruse 'të cilat ishin të gatshme për nevojat e tij seksuale 24 orë, 7 ditë në javë' dhe njëra prej tyre ishte larguar. Ajo është dashur ta zëvendësojë atë.

Nguyen kërkon mbi 1 milionë euro nga aktori, për shkak të dëmeve të shkaktuara për ngacmim seksual, trafikim femrash si edhe ankesa të tjera. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)