07 Shkurt 2023

Sot përfundon java e modës në Kosovë

Prishtinë, 28 mars - Gecjan Group dhe RTV 21, me mbështetjen e sponzorit të vetëm të këtij projekti Ed Hardy balkan states, janë duke realizuar projektin më të madhë të modës në vend.

Në natën e parë të Javës së Modës në Kosovë, janë prezantuar veshje të:

   1. White Sposa - me fustana solemn dhe vello nusërie.
   2. Nesa – me veshje të brendshme.
   3. Kaci & Arta – janë përkujdesur për flokët dhe grimin.

Në natën e dytë janë prezantuar veshje të:

   1. Ilirida – me fustana nusërie dhe fustana solemn.
   2. Emsy me veshje të përditshme dhe veshje të brendshme.
   3. Passion – është përkujdesur për flokët dhe grimin.

Në natën e tretë janë prezantuar veshje të:

   1. Epos designe – me fustana solemn.
   2. Luziana Beqiri – fustana solemn.
   3. Ed Hardy – sfilatë
   4. Bushi & Big Mama fashion – me fustana solemn.
   5. Passion – është përkujdesur për flokët dhe grimin.

Në një përformac të vecant të modeleve të zgjedhura dhe me një skenografi  fantastike Projekti “Kosova fashion Week 2010”, u ka dhënë mundësinë më të mirë, kreatorëve që të dëshmojnë vlerat e punimeve dhe talentin e tyre.

Organizatori i këtij projekti, Ilir Geci, shprehet i kënaqur me rrjedhen e organizimit dhe është i përkushtuar që edhe dy netët e fundit të këtij spektakli të jenë të këtij niveli. “Qëllimi i këtij projekti mbetet stimulimi i kreatorëve shqiptarë për tu përkushtuar në krijime të reja dhe përmes Javës së modës atyre t’u jepet hapsirë për të prezantuar punën e tyre dhe talentin e vacant që kanë” – shprehet Geci. Ai shton se kreatorët janë të kënaqur edhe me audiencen dhe nivelin e organizimit dhe kjo është arsyeja që Organizatori i Javës së Modës e quan këtë projekt të suksesshëm.

Sonte, e shtune, do të prezantohen veshje të:

   1. Tabja – me vello dhe fustanë nusërie.
   2. Bora Fashion – vello dhe fustanë solemn.
   3. Passion- frizuar dhe grimi.
   4. Sipam-AB – veshje solemne.

Java e modës do të përfundoj të dielën ku do të prezantohen punime të:

   1. Akademia Italiane e Modës,
   2. Menakon – me fustana solemn dhe vello nusërie,
   3. Suzana Susuri – me fustana solemn,
   4. Kaci & Arta – flokët dhe grimi.
   5. Geci Autokton – qanta për femra.

E vecanta e natë së fundit përvec, suprizave tjera, është se do të jetë pjesëmarrëse Akademia Italjane e Modës me koleksionet e tyre te fundit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)