27 Janar 2023

"Shutter Island" filmi më i shikuar në kinema

Hollywood, 22 shkurt - Filmi "Shutter Island" me regji të kineastit amerikan Martin Scorsese ka arritur që të rënditet në javën e dytë të paraqitjes së tij, në krye të klasifikimit të filmave më të shikuar në kineamatë amerikane.

Filmi i cili ka aktor protagonist aktorin Leonardo Di Caprio ka arritur që të arkëtojë për dy javë plot 40 milionë dollarë.

"Shutter Island" është bashkëpunimi i katërt i aktorit Di Caprio dhe regjizorit Scorsese. "The Departed", "The Aviator" dhe "Gangs of Neë York" janë tre filmat e mëparshëm në të cilët kanë bashkëpunuar dy yjet hollivudianë.

Ndërkohë që komedia romantike "Valentine's Day" është rënditur në vendin e dytë dhe ka arritur që të arkëtojë 17.6 milionë dollarë, ndërsa filmi më i shikuar në të gjitha kohërat në kinematë amerikane, "Avatar", është rënditur në vendin e tretë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)