05 Korrik 2022

Shfaqet filmi i Gjergj Xhuvani “Lindje, Perëndim, Lindje”

Prishtinë, 15 shkurt - Prej 19 shkurtit , në kinemanë ABC do të fillojë të shfaqet filmi i fundit  i regjisorit të mirënjohur shqiptar Gjergj Xhuvani “Lindje, Perëndim, Lindje”, film ky fitues i shpërblimit special të jurisë në Prifilmfest 2009 dhe TIFF 2009 (Tirana International Film Festival).

    * Premiera në Kino ABC – 19.02.2010 në orën 20:00
    * Shfaqja për media dhe konferenca për shtyp në kino ABC – 19.02.2010 në orën 13:00

Filmi është  bashkëprodhim shqiptar, italian, maqedon dhe kosovar, ku si koproducent është kompania kosovare filmike “puntoria kreative ISSTRA”.

Filmi është shfaqur me shumë sukses edhe në festivalin e filmit në Selanik dhe është ftuar të shfaqet edhe në Festivalin e Sofjes dhe San Franciskos.

Sinopsis i “Lindje, Perëndim, Lindje”

Fillimi I viteve të nëntëdhjeta në Shqipëri. Me “urdhër prej së larti”, formohet një grup çiklistësh I cili duhet të marrë pjesë në gara ndërkombëtare të çiklizmit në Francë, me kërkesë që mos të kthehen në mëmëdhe pa trofe.

Grupi I çiklistëve, në krye me trajnerin (Ndriçim Xhepa), një kampion shqiptar në çiklizëm, tash mjeshtër biçikletash, nisen me traget nga Durrësi në Itali, ku duhet të kalojnë një natë e pastaj të nisen për në Francë. Në ndërkohë, në Shqipëri fillojnë trazirat dhe shembja e sistemit komunist.

Ekipi kombëtar I çiklistëve mbetet në Itali pa përkujdesjen e askujt. Në kohën kur I gjithë populli në Shqipëri tentonin të iknin drejt perëndimit duke shpresuar në një jetë më të mirë, ekipi I çiklistëve vendosin të kthehen në mëmëdhe.

Informata të përmbledhura:

Filmi është bashkëprodhim: Shqiperi – Itali - Maqedoni - Kosovë

Producent: Arben Tasellari , Francesko Tagliabue

Koproducent: Shkumbin Istrefi – Puntoria Kreative ISSTRA

Skenari: Gjergj Xhuvani, Dhimitër Xhuvani

Regjia: Gjergj Xhuvani

Luajnë: Ndriçim Xhepa, Helidon Fino, Gentian Hazizi, Ervin Bejleri, Lulzim Zeqja, Oni Pustina, Shkumbin Istrefi, Valina Muçolli, etj. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)