04 Dhjetor 2022

Shakira merr medaljen e OKB-së për ndihmë fëmijëve

New York, 6 mars - Pop ylli, Shakira e cila e themeloi Barefoot Foundation në vendin e saj të lindjes afër Kolumbisë, që synon t'ju mundesoj femijeve te varfër shkollimin, u nderua me çmimin e drejtësisë sociale për Paqe në një ceremoni të vogël në Zvicër që u mbajt më datën 03 mars.

Kryesuesi i Organizatës Ndërkombëtare të Punës së OKB-së ne Gjenevë Juan Somavia përshkroi këngëtaren e këngës 'She-Wolf' si ambasadore të vertete per fëmijët dhe të rinjtë, për arsim cilësor dhe drejtësi sociale".
 
Pas marrjes se medaljes Shakira falenderoi Kombet e Bashkuara dhe ate ja dedikoi te gjithe fëmijëve qe vujanë nga varfëria ekstreme ne botë.
 
Ylli 32-vjecar e cila eshte anetare e fondacionit  ALAS foundation, qellimi i te cilit eshte t'ju ofroj shkollimin dhe sherbimin mjekesor femijeve te varfer ne Ameriken Latine, dhe e cila gjithashtu ka punuar si Ambasadore e Vullnetit te mire te UNICEF  tha:

 

"Nuk eshte shumë vonë ta realizojm premtimin ndaj fëmijëve tanë, por ne duhet të veprojmë tani. Së bashku, ne mund ta bëjmë shkollimin dhe punën e dinjitetshme një realitet për të gjithë"
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022

- Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)