18 Gusht 2022

Shakira kundër ligjit të emigrantëve

Arizona, 30 prill - Këngëtarja me origjinë kolumbiane, Shakira kundërshton publikisht ligjin e shtetit amerikan të Arizona-s kundër emigracionit.

Këtë javë këngëtarja bionde do takohet me kryebashkiakun e qytetit më të madh të shtetit, Phoenix, Phil Gordon, i cili gjithashtu është kundër këtij ligji.

Norma ligjore që do hyjë në fuqi këtë verë u lejon forcave të rendit të arrestojnë ose të marrin në pyetje pa mandat, këdo që dyshohet se ka hyrë ilegalisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ndërkohë edhe presidenti Barak Obama e ka cilësuar këtë ligj si “të papërgjegjshëm dhe ilegal”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)