27 Janar 2023

Roberto De Niro nderohet me çmim karriere

Los Angelos, 18 shkurt - Robert De Niro është nderuar me çmimin e karrierës për mbi katër dekadat e tij si përvojë në fushën e aktrimit. Aktori De Niro është nderuar me këtë çmim gjatë një ceremonie luksoze në Los Angeles.

Ylli hollivudian ka luajtur në filmin e parë në vitet 60', ndërsa gjatë karrierës së shkelqyer, ndër të tjera ai ka fituar dy çmime Oskar dhe një Golden Globe.

Të martën, redaksia e "AARP The Magazine" zgjodhi De Niron për t'ia dhënë çmimin e përvitshëm të kësaj reviste për arritje në karrierën e tij.Redaksia "AARP The Magazine" bëri edhe vlerësime të tjera përsa i përket aktorëve më të mirë të vitit.

Jeff Bridges u shpall aktori më i mirë për rolin në filmin "Crazy Heart, ndërsa Dame Helen Mirren mori çmimin e aktores më të mirë ("The Last Station").

Alec Baldwin fitoi çmimin e aktorit më të mirë dytësor("It's Complicated"), ndërsa ish-gruaja e tij, Kim Basinger, u shpall aktorja më e mirë në rol dytësor ("The Burning Plain").

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)