04 Shkurt 2023

Publikohet videoklipi 'Terr' nga Shpat Deda dhe Edona Vatoci

Prishtinë, 20 qershor - Kantautorët Shpat Deda dhe Edona Vatoci e kanë publikuar bashkëpunimin e tyre me videoklip të titulluar 'TERR'.

Kjo këngë është bashkëpunimi i parë i këtyre kantautorëve ndërsa videon mund ta shihni duke e ndjekur vegëzën më poshtë: https://www.youtube.com/watch?v=zckNxH_eRRw

Kënga ‘TERR’ ka tekst dhe komponim të Shpat Dedës, përderisa Edona Vatoci e ka shkruajtur tekstin në strofë e saj.

Aranzhmani, produksioni dhe inçizimi live janë bërë në bashkëpunim të afërt me Dritëro Nikqin. Në këtë proces të krijimit ishin ngushtë të involvuar Shpat Deda, Edona Vatoci dhe Dritëro Nikqi.

Kënga është incizuar dhe miksuar në Studio C në Prishtinë me audio dhe miks inxhinier Dritero Nikqin, ndërsa masterizimi i këngës është bërë nga inxhinieri i masterimit Frank Arkwright nga Abbey Road Studios

Videoklipi është punuar nga produksioni Ravencity Production dhe Machina Production dhe producentë ekzekutiv të tij janë Lulzim Luigji Bejta dhe Sibel Abdiu.

Drejtor i fotografisë në video është  Lulzim Bejta, montazhier Shpat Deda, kostumet janë bërë nga Venera Mustafa, ndërsa ekipi i plotë mund të gjendet në përshkrimin e videos.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)