27 Janar 2023

Prostituta, ngre padi ndaj Beckhamit

Londër, 4 tetor - Prostituta Irma Nici, ka bërë një padi në drejtim të David Beckham, për thyerjen e Kushtetutës amerikane, pasi ndaloi shprehjen e saj të lirë, pak ditë pasi Becks kërkoi me anë të një padie tjetër hiç më pak se 25 milionë dollarë dëmshpërblim nga prostituta pas pohimeve skandaloze.

Nici ishte në titujt kryesorë muaj më parë, kur në mënyrë sensacionale pohoi se Beckham e pagoi atë për shërbimet e saj seksuale dy herë gjatë vitit 2007. Beckham menjëherë lancoi një padi ndaj Nicit dhe revistës In Touch që publikoi tregimin e prostitutës. Padia akuzon prostitutën për shkaktim të problemeve shëndetëosre mendore pas supozimeve se superylli anglez pagoi prostituta.

Tani, një avokat i Nicit ka bërë një padi ndaj Beckhamit, duke e akuzuar atë për injorim të ligjeve strikte të shprehjes së lirë, njofton \"Sunday Mirror\".

\"Ligjet e Kalifornisë nuk lejojnë fytyrat publike si David Beckham që të ndalojnë shprehjen e lirë. Ndoshta ai nuk jetoi mjaft gjatë në Los Angeles për të kuptuar se sa me vlerë ne e konsiderojmë të drejtën për të thënë të vërtetën në shtyp\", theksoi Paul Rolf Jensen, avokat i prostitutës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)