04 Tetor 2022

Pagarusha: Kam kënduar me gjuhën e popullit

Prishtinë, 28 maj - “Unë kam pas detyrë të prezentoj këngën popullore të  popullit tim dhe kam kënduar me gjuhën e popullit”, ka thënë të enjten mbrëma Bilbili i Kosovës, Nexhmije Pagarusha, në një bashkëbisedim me studentët e Institutit për Studime “Pjetër Budi”.

Në kuadër të manifestimit Ditët e Hapura të “Pjetër Budit” mbrëmë për sudentët e Institutit “Pjetër Budi” është organizuar një bashkëbisedim i hapur me Bilbilin e Kosovës, Nexhmie Pagarusha, dhe veteranin e gazetarisë dhe shkrimtarin Ramiz Kelmendi. 
 
“Unë kurrë se kam ditur që do të bëhem e famshme…për herë të parë kam kënduar në Radio Prishtinën”, ka thënë znj.Pagarusha, derisa i është përgjigjur pyetjeve të studentëve rreth karrierës së saj.

Ndërkaq, veterani i gazetarisë Ramiz Kelmendi duke folur për kontributin e znj.Pagarusha, ka thënë se “kënga shqiptare mban emrin Nexhmije Pagarusha”.

E pyetur se sa pëlqen muzikën që tashmë është prezente, Bilbili i Kosovës ka thënë se në art të gjithë janë të njëjtë, por ka kërkuar nga mediat që të luajnë një rol më të madh në promovimin e këngëtarëve që përfundojnë Akademinë e Muzikës.

Gjithashtu, ajo ka kërkuar që të themelohet edhe instituticioni i estradës.  

Znj.Pagarusha dhe z.Kelmendi kanë porositur studentët e “Pjetër Budi” që të lexojnë sa më shumë, duke marrë si shembull se në këtë kohë të rinjtë janë dhënë më shumë pas TV e internetit e shumë pak pas leximit.

“Leximi është buka e kripa e çdo intelektuali”, ka thënë në fund z.Kelmendi.  
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022 - Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin e Francës, Olivier Guerot. (Kabineti i kryetarit, ora 12:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit!)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ=së, ora 13:30)