07 Shkurt 2023

Në Malishevë u mbajt Festivali Poetik “Jehona Shqiptare”

Malishevë, 29 mars - Në shenjë të 15 Vjetorit të themelimit të Shoqatës Kulturore Artistike “Jehona Shqiptare” me seli në Tiranë, të martën, më 29 mars 2022, në Malishevë u mbajt Festivali Poetik “Jehona Shqiptare”, edicioni i 5-të.

Këtë event kulturor e udhëhoqi kryetarja e Shoqatës, Zamira Mira Korançe, ndërsa mikpritës i organizimit ishte Jonuz Mazreku.

Për veprimtarinë kulturore 15 vjeçare të Shoqatës Kulturore Artistike “Jehona Shqiptare”, foli Zamira Korançe.

Në këtë takim kulturor morën pjesë poetë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut, Presheva, Medvegja, Bujanoci, etj., sikurse Flora Brovina, Shaban Emini, Ilirida Ismaili, Bukurije Buçpapaj, Ahmet Pllana, Violeta Telaku, Rudi Berisha, Dona Shehu, Edona Kastrati, Sherife Thaçi, Bekim Kelmendi, Hysen Berisha, etj. të cilët i lexuan poezitë e tyre, ndërsa më pas iu ndanë Mirënjohje dhe Çertifikata Nderi.

Në këtë event kulturor pati edhe këngë dhe valle, ku këndoi disa këngë Hysni Hoxha, këngëtar nga Tirana, si dhe dy këngëtare të reja. Zamira Korançe u ndau pjesëmarrësve nga një libër “Antologji Poetike Kombëtare”, numër 5. botim i Shoqatës, ku janë të përfshirë 128 poetë.  /Ahmet Pllana   
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)