06 Dhjetor 2022

Në Gjilan inaugurohet shtëpia mobile e librit ABC

​Gjilan, 9 dhjetor - Është inauguruar sot në Gjilan shtëpia mobile e librit ABC, të cilën tash e tutje do ta shfrytëzojë librashitësi i njohur në Gjilan, Fehmi Halimi.

Kreu i Komunës, Lutfi Haziri, e ka falënderuar klubin rotarian Gjilani për këtë projekt, duke thënë kjo shtëpi është shembull i mirë i kudjesit ndaj njerëzve

“E falënderoj klubin rotarian “Gjilani”, Gëzim Kllokoqin e Fadil Rrahmanin, me të cilët kemi punuar për rregullimin e shtëpisë së librit ABC bashkëqytetarin, bashkëveprimtarin dhe ish-të burgosurin politik të kohës, Fehmi Halimi. Do të bëjmë edhe shtëpi tjera dhe kënde të leximit, përfshirë edhe përfundimin e bibliotekës së fëmijëve në lagjen Dardania. Urime Fehmi sepse tashmë jeni bartës i librit në Gjilan”, ka thënë Haziri.

“Unë i ftoj dashamirët e librit që të vijnë e ta shohin librin, të blejnë libra e të sjellin libra sepse kjo shtëpi është shembull i mirë i kudjesit ndaj njerëzve që e duan librin dhe ndaj klubit të lexuesve në bibliotekën e Gjilanit”, shtoi kreu i Gjilanit.

Gëzim Kllokoqi, president i klubit rotarian Gjilani, ka thënë se në bashkëpunim me Komunën e kanë gjetur vendin meritor për njeriun e librit në Gjilan, duke shtuar se do të vazhdojnë edhe me projekte të tjera të kësaj natyre në mënyrë që të mos shiten librat në rrugë.

Sekretari i klubit rotarian Gjilan, Fadil Rrahmani, që është edhe donatori i shtëpisë së librit ABC, ka shfaqur zotimin se do të vazhdojnë edhe më tutje me projekte të tjera në të mirë të komunitetit.

Kurse, librashitësi i njohur nga Gjilani, Fehmi Halimi, ka shprehur fjalë falënderimi për Komunën dhe këtë klub për mundësinë që ia kanë krijuar për shitjen e librave në këtë shtëpi.

“Tash e tutje nuk do t’i barti më librat me vete. Ju faleminderit shumë”, tha ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)