25 Shtator 2022

Mjeku i Xheksonit akuzohet për vrasje paparamendim

Los Angelos, 4 shkurt - Mjeku personal i pop-yllit Majkëll Xhekson do të akuzohet për vrasje paparamendim, lajmëruan mediumet botërore. Mjeku Konrad Murej vendosi t’u dorëzohet autoriteteve dhe të dalë para gjykatësit hetues, deklaroi avokati i tij Edvard Çernov.
 
Ai potencoi se Murej fare nuk fshihet dhe se është i gatshëm të paraqitet para gjykatësit hetues i cili, sipas dëshmive të shpalosura, do të vërtetojë nëse Murej duhet të akuzohet dhe t’i nënshtrohet gjykimit.
 
Patologu i cili bëri kontrollimin e kufomës së Majkëll Xheksonit si arsyje për vdekjen theksoi vrasjen, gjegjësisht helmim me sasi të madhe të anestetik propofol.
 
Kjo substancë krijon varësi dhe futet në mënyrë intervenoze, ndërsa më së shpeshti si terapi jepet në kushte spitalore, e jo në ato shtëpiake, kumtoi patologu. Ai konfirmoi se në kufomën e Xheksonit është gjetur edhe koktej i barnave tjera si lorazepam dhe valium.
 
Murej mbrohet se nuk i rekomanduar Majkëll Xheksonit asgjë që do të mund ta vriste. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)