06 Dhjetor 2022

Mbahet festivali kombëtar i letërsisë

Prishtinë, 23 tetor - Dje në Podujevë u mbajt Festivali Kombëtar i Letërsisë i organizuar nga Shoqata Kulturore “Prokult” nga Podujeva.

Në këtë event kulturor i cili tashmë është bërë tradicional, ngase këtë vit u mbajt për të nëntën herë, pra ishte Edicioni i IX-të, morën pjesë shumë krijues letrar dhe artdashës nga të gjitha anët e vendit.

Në këtë manifestim letrar, i cili çdo vit mbahet në muajin tetor, sivjet kishte shumë më pak pjesëmarrës, për shkak të pandemisë, meqë nuk lejohet numër i madh i pjesëmarrësave në evente kulturore, por lejohet deri në 50 veta dhe duke qëndruar me maska dhe në distancë.

Fillimisht Festivalin e hapi kryetari i Shoqatës Kulturore “Prokult”, Fatmir Halimi, i cili tha se sivjet Festivali mbahet në numër të kufizuar të pjesëmarrësve për shkak të virusit korona Covid 19.

Ai i falënderoi të gjithë të ftuarit që kanë gjetur kohë dhe i janë përgjigjur ftesës për ta madhështuar këtë Festival Letrar.

Halimi shtoi se në kuadër të këtij Festivali do të ketë tri çmime letrare me emrin e gazetarit dhe krijuesit Milazim F.Kadriu, i cili ka ndërruar jetë vitin e kaluar.

Pra, ndahen çmimi i parë për poezi “Milazim F. Kadriu”, çmimi i dytë për poezi “Milazim F. Kadriu” dhe çmimi i tretë për poezi “Milazim F. Kadriu”. U caktua juria nga tre veta: Profesori Fetah Sheholli, poetja Mevlyde Mezini Saraqi dhe gazetari e poeti Ahmet Pllana.

Moderatori, profesori Abdullah Blakçori, e udhëhoqi për mrekulli tërë Festivalin, duke thënë fjalë të mrekullueshme për secilin pjesëmarrës krijues të cilin e ftonte për të lexuar poezinë e tij.

Festivalin e bëri madhështor edhe pjesëmarrja e ish kryetares së Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës (LSHK) dhe ish deputetja e Parlamentit të Kosovës dhe veprimtarja e çështjes kombëtare, znj. Flora Brovina.

Për fillim për mysafirët u dha një valle nga valltaret e Shoqërisë Muzikore “Flaka e Llapit” nga Podujeva, të cilën e udhëheq njeriu i kulturës, Nebih Bala. Më pas moderatori Blakçori i ftoi poetët të lexojnë poezitë e tyre.

Lexuan këta poetë: Bislim Aliu, Albina Idrizi, Ahmet Pllana, Fadil Curri, Gani Azemi, Nora Lokaj, Hamit Majkovci, Dibran Fylli, Shaban Pllana, Mevlyde Mezini Saraqi, Fadil Halimi, Fehmi Berisha, Naxhije Kiqina Krasniqi, Rabije Bytyqi, Zymer Haliti, Majlinda Kovaqi, Violetë Krasniqi, Abdullah Troshupa, Ymrije Beqiri, Faik Musa, Nazim Bala, Esat Loshaj, Rrahim Sadiku, Nebih Potoku dhe Fatmir Halimi. Pas deklamimit të poezive nga poetët, u ndanë tri çmimet për poezi.

Sipas vlerësimit të jurisë Çmimin e parë letrar për poezi “Milazim F. Kadriu” e mori Bislim Aliu nga Podujeva, Çmimin e dytë për poezi “Milazim F. Kadriu” e mori Albina Idrizi nga Gjilani dhe Çmimin e tretë e mori Majlinda Kovaqi nga Vushtrria.  

Në kuadër të këtij takimi letrar u bë edhe promovimi i librit “Guri pikon fjalë” i autorit Fehmi Berisha. Referues të këtij libri ishin profesor Islam Gegaj dhe krijuesi Fatmir Halimi.

Gegaj tha se autori Fehmi Berisha me librin e tij me poezi “Guri pikon fjalë”, e ka dëshmuar veten si një krijues i denjë, meqë autori nuk ndalet së shkruari, ndonëse jeton dhe punon në Zvicër.

Ai deri më tani ka botuar tre libra, kurse libri “Guri pikon fjalë” është libri i katërt i tij. Ai tha se autori shkruan poezi nga përjetimi duke qenë i frymëzuar nga ëndërrat që ka pasur për lirinë, por që ka kontribuuar për lirinë edhe vet.

Ndërkaq, krijuesi Fatmir Halimi, tha se përmbledhja poetike “Guri pikon fjalë” ka një titull me një diskurs kritik që mund të konceptohet në dy rrafshe, në atë letraro-artistik dhe në rrafshin historiko-politik. Në fund të këtij eventi kulturor për mysafirët u dha një koktej rasti.       

Shkruar nga Ahmet Pllana
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)