04 Shkurt 2023

Manifesta 14 Prishtina prezanton Guidat e Ndërmjetësuara

Prishtinë, 2 qershor - Manifesta 14 do të hapë dyert e saj për publikun me 22 korrik 2022 dhe momentalisht po i bën përgatitjet finale në 25 lokacionet dhe hapësirat nëpër Prishtinë, që gjithçka të jetë gati për programin 100 ditor.

Derisa kanë mbetur edhe shtatë javë deri në hapjen e Bienales Nomade Evropiane, bienalja po lanson programin e Guidave të Ndërmjetësuara, të qasshme për rezervim nga të gjithë qytetarët e Kosovës.

Ndryshe nga modeli tradicional i turneve me guidë, Manifesta 14 Prishtina do të ofrojë guida të ndërmjetësuara për të gjithë qytetarët e interesuar. Ndërmjetësuesit e Manifesta do të ecin e do të flasin me vizitorët nëpër hapësirat ekspozuese dhe veprat e artit, njëkohësisht duke krijuar një përvojë interaktive.

Nën titullin: Ka rëndësi se çfarë botësh bota botëron: si të rrëfejmë tregime ndryshe, Manifesta 14 Prishtina merr përsipër sfidën e hulumtumit të mënyrave të reja për rrëfimtari kolektive dhe rikthimin e hapësirave publike.  

Bienalja ka krijuar pesë guida/udhë të ndryshme nëpër lokacionet ikonike që bashkojnë kësisoj tregimet që i dhanë formë Prishtinës, kujtimet e atyre që jetojnë në këtë qytet si dhe historitë që secila prej ndërhyrjeve artistike dhe urbane të Manifesta 14 dëshiron t`i zgjerojë, prekë dhe përbrendësojë.

Secili udhëtim zgjatë 90 minuta dhe përfshin tregimin e historive nga ndërmjetësuesit e Manifesta 14, duke eksploruar se si veprat e artit mund të transformojnë përvojën tonë të përbashkët dhe se si mund ta parashikojnë hapësirën publike dhe të ardhmen e Prishtinës. Si një veçanti e Manifesta 14, këto udhëtime/turne janë falas për të gjithë qytetarët e Ballkanit Perëndimor, ndërsa lokacionet janë: Grand Hotel Prishtina, Biblioteka Kombëtare, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ish-Shtëpia e Mallrave Gërmia, Muzeu i Kosovës, dhe shumë  lokacione tjera. 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)