27 Janar 2023

Madonna kërkon rikthimin në Britani

SHBA, 12 tetor - Madonna planifikon një rikthim në Britaninë e Madhe nga ku u largua në vitin 2008 pas divorcit me ish bashkëshortin, Guy Ritchie.

“I pëlqen SHBA-ja por zemra e saj është në Angli. Është e fokusuar në punët që do ta cojnë në Britani”, shprehet një burim. Tashmë që këngëtarja nuk ka një pasaportë angleze pas ndarjes nga Ritchie, duhet të rinisë procedurat ligjore dhe për këtë ka kontaktuar me zyrën ligjore në ishull, “Mischon de Reya”.

Gjithashtu, djali Rocco mund të jetojë në Britani pasi ai është lindur nga lidhja me Ritchie, por Lourdes, David Banda dhe Mercy James duket të kalojnë procedurat ligjore.

Madonna nuk është i vetmi yll që planifikon të jetojë në Britani pasi këtë dëshirë e ka shprehur edhe Lady Gaga, e cila po kërkon të blejë në kështjellë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)