27 Janar 2023

Lopez dënohet me 40 milionë për një koncert të anuluar

Qipro, 13 korrik - Jennifer Lopez është duke u përballur me një gjobë në vlerën e 40 milionë dollarëve, për shmangie të një koncerti në Qipro.

Këngëtarja ishte parashikuar të performonte në hapjen e një hoteli të ri "Cratos Premium" në pjesën turke të Qipros më 24 korrik, të njëjtën ditë kur kremtohet 36-vjetori i invazionit të Turqisë në ishull.

Vendimi i saj për t'u paraqitur në këtë koncert ishte kritikuar nga një shoqatë amerikane, dhe Lopez menjëherë ishte tërhequr nga koncerti.

Por kjo mund t'i kushtojë shumë asaj, pasi drejtuesit e kompanisë turke po e kërcënojnë atë me padi, dhe thonë se dëmtimet mund të shkojnë madje deri në 40 milionë dollarë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)