07 Shkurt 2023

Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës mban takimin letrar "Esat Mekuli"

Prishtinë, 17 dhjetor - Sot në Biblotekën Kombëtare "Pjeter Bogdani", Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës (LSHK) mban takimin letrar "Esat Mekuli".  

Takimi hapet me ekspozita personale e artistit Leart Hyseni, për të vazhduar me pas me vepren letrare dhe publicistike te shkrimtarit Abdyl Kadolli, dhe përurimin e disa veprave letrare.

Gjatë këtij takimi dorëzohen çmimet letrare të “Drinit poetik”: “Metafora I, II, III” dhe shpallen fituesit e çmimeve letrare “Bardi I, II, III” dhe “Piktura e bukur”.

Po ashtu do të dorëzohet çmimi "Esad Mekuli" i LSHK-së për krijimtari të përgjithshme letrare të shkrimtarit, Prof. dr. Nuhi Vinca.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)