27 Janar 2023

La Fazani lanson këngën "Jupiteri"

Prishtinë, 30 janar - Kompozitori, kantautori dhe producenti Arbër Salihu, tashmë i njohur me emrin e tij artistik “La Fazani”, ka lansuar këngën e tij debutuese si solo-artist të titulluar “Jupiteri”.

Pas një buje që ka bërë me klipet e tij satirike muzikore në rrjetet sociale, La Fazani tash ka lansuar edhe këngën e tij të parë origjinale për publikun shqiptar.

“Jupiteri” është një këngë e stileve hip-hop/r&b, duke sjellur një jetë një dashuri sensuale dhe intime në mes të autorit dhe interesimit të tij romantik.

Videoklipi me shumë ngjyra vivide dhe imazhe përrallore është realizuar nga vetë Salihu si dhe e dashura e tij Likana Cana, e cila gjithashtu performon në video.

Klipi për “Jupiteri” është xhiruar eksluzivisht me iPhone 11.

Kujtojmë se Arbër Salihu është edhe pjesë e grupit “Oborri”, grup i cili ka lansuar album dhe shumë videoklipe gjatë viteve 2015-2018 duke përfshirë edhe këngën e njohur “Gjuj me dritë”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)