25 Qershor 2022

Kosova shënon Ditën Ndërkombëtare te Muzeve

Prishtinë, 18 maj -  Dita Ndërkombëtare e Muzeve do të shënohet me temën “The Power of Museums - Fuqia e Muzeve”.  

Kjo ditë do të shënohet me ngjarjen “Return us Home” që do të organizohet në Lapidariumin e Muzeut Kombëtar të Kosovës.

Në kuadër të kësaj ngjarje do të hapet ekspozita me fotografitë e artefakteve të Kosovës që po mbahen në Serbi.
 
Po ashtu në Lapidariumin e Muzeut Kombëtar do të organizohet edhe punëtoria për Programin Kombëtar të muzeve në Kosovë.

Në këto ngjarje do të marrë pjesë edhe ministri Hajrulla Çeku.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 qershor 2022 - Pishina e vetme e kryeqytetit hapë sezonin veror 2022. (Pishina në hyrje të parkut Gërmia, ora 10:00)

- Komisioni i Shëndetësisë nga Lidhja Demokratike e Kosovës - Dega Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 11:00)  

- Rrjeti i OJQ-ve AVONET dhe komuniteti i biznesit në Komunën e Vitisë organizon konferencë për media lidhur me mosbashkëpunimin e Qeverisë lokale, deputetëve të Kuvendit të Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës, i cili ka ndikuar në ngecje të projekteve, neglizhencë, e mosadresim të tyre. (Përballë Shtëpisë së Kulturës "Gursel e Bajram Sylejmani" në Viti, ora 12:30)