07 Shkurt 2023

Kinema ABC sjell fimin horror "Legion"

Prishtinë, 27 shkurt - KDSHF "Genci" sjell në Kinemanë ABC ditën e hënë 1 mars premieren botërore të filmit Horror "Legion".

Tema e filimit: Një restorant i largët bëhet fushëbeteja e mbijetesës së njerëzimit. Zoti e humb besiminë ne njerëzimin dhe dërgon një legjion engjëjsh për të sjellë Apokalipsin. Shpresa e vetme për njerëzimin mbeten disa veta të ngujuar në një restorant të shkretë dhe Krye-engjëlli Majkël.

Ky film do të shfaqet premierë për media në ora 13.00, ndërsa për publikun në ora 22.00
 
Legion
Film i zhanrit  Aksion /Aventure, Fantastiko/Shkencor, Horror dhe Triller

Kohëzgajta: 1 ore e 44 min.

Aktoret e ketij filmi jane Paul Bettany, Denis Quaid, Lucas Black, Tyrese Gibson, Adrianne Palicki. Regjisor i filmi eshte Scott Charles Stewart

Producentë Gary Michael Walters dhe Scot Charles Stewart

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)