04 Shkurt 2023

Këngëtari Tarkan arrestohet për trafik droge

Ankara, 28 shkurt - Këngëtari turk Tarkan Tevetoğlu, i njohur gjerësisht me emrin e tij të parë, është arrestuar sot në Stamboll bashkë me nëntë persona të tjerë si i dyshuar për trafik droge.

Këngëtari 37-vjeçar, mjaft i njohur brenda dhe jashtë Turqisë, dyshohet se është i lidhur me një rrjet trafikantësh droge.

Gazeta turke "Zaman" bën të ditur se në shtëpinë e tij në afërsi të Stambollit është gjetur  një sasi prej 12.5 gram kokainë.

Shefi i policisë së Stambollit, Hysen Çapken thekson se ky operacion është planifikuar prej gjashtë muajsh, dhe është pritur rasti i volitshëm për të arrestuar trafikantët. Pas marrjes së dëshmisë, bëhet e ditur se aktiviteti i tyre shtrihej në zonën e Beshiktashit në metropolin turk.

Tarkani dominoi tregun e muzikës turke dhe evropiane për më se një dekadë, duke shitur 19 milionë albume anembanë botës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)