03 Tetor 2022

Jolie kthehet në Haiti për të diskutuar mbi fëmijët

Haiti, 23 qershor - Angelina Jolie raportoi se ka vizituar Haiti-n këtë javë për të folur me presidentin Rene Preval.

Jolie ishte duke vepruar edhe një herë tjetër si një ambasadore dashamirëse për Kombet e Bashkuara të Komisionerit të Lartë për Refugjatët gjatë udhëtimit të saj.

Aktorja gjithashtu u takua me zyrtarët e OKB-së dhe përfaqësues të tjerë të vendit për të parë gjendjen e jetimëve të Haiti-t dhe fëmijët e pastrehë.

Ylli i The Wanted ka qenë në Haiti disa herë pas shkatërimit të vendit nga tërmeti më 12 janar, që la shumë fëmijë pa shtëpi.

Kohët e fundit, 35 vjeçarja udhëtoi në Ekuador të veriut për të vizituar fëmijët refugjatë në krahinën e Sucumbíos.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)