07 Shkurt 2023

Hapet edicioni i 22-të i Javës së Frankofonisë

Prishtinë, 13 mars - Ambasada e Francës në Republikën e Kosovës do të prezantoj edicionin e 22-të programit të Javës së Frankofonisë.

Ngjarjet e planifikuara për këtë rast organizohen në partneritet me Grupin e Ambasadave Frankofone në Kosovë, Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës,  Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Aleancën Franceze të Prishtinës, dhe shumë partnerë të tjerë nga Kosova dhe Franca.

Pritja dhe hapja e Javës së Frankofonisë do të behët nga  Zonja Marie-Christine Butel, Ambasadore e Francës në Kosovë, dhe Thomas Kelly, Ambasador i Zvicrës në Kosovë,

Në emër të Grupit të Ambasadorëve Frengjishtfolës, Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe qeverisë  së tij, dhe do të pasohet nga një recital homazh për Lully, Rameau, Gounod...nga sopranoja Besa Llugiqi, shoqëruar me piano nga Misbah Kaçamaku, dhe në fund një koktej me këtë rast.

Kjo mbrëmje do të zhvillohet në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare.

Ndërsa nesër, aktivitetet për festimin e Frankofonisë do të zhvillohen në qytetin e Prizrenit, në Doku Kino dhe në Autostrada Hambar. Programi i pasur i këtij edicioni do të përbëhet nga aktivitete të ndryshme si: koncerte, filma, debate dhe disa konferenca, që për temë kryesore do të kenë: Kulturën, Arsimin, Shkencën, Diplomacinë Sportive, Inovacionin dhe projektet evropiane.

Në këtë edicion do të marrin pjesë mbi 20 folës, ekspertë nga Franca, Belgjika, Zvicra dhe vende të tjera frëngjishtfolëse.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)