06 Dhjetor 2022

'Go Go Kosova' pjesë e The Breakthrough Strand në shfaqjet e Londrës

Londër, 2 qershor - 'Go Go Kosova' film i metrazhit të gjatë dokumentar është zgjedhur për të qenë pjesë e The Breakthrough Strand në shfaqjet e Londrës.

Go Go Kosovo është një dokumentar i gjatë mbi historinë unike zemërthyese të Ekipit Olimpik të Kosovës dhe luftën e tyre 22-vjeçare nga një luftë brutale në fitimin e një medaljeje të artë, të thënë me fjalët e tyre.

Filmi flet për një ëndërr të papërsërishme, që është ndërtuar mbi një dëshirë për t'u njohur dhe një luftë për të mos pranuar situatën në të cilën e gjen veten.

Është një histori një herë në jetë e një kombi të vogël të udhëhequr nga një njeri që lufton kundër burokracisë, apatisë dhe politikës globale.

Kjo është historia e një brezi atletësh dhe trajnerësh që vënë sytë e tyre në një objektiv masiv, duke konkurruar në Lojrat Olimpike, kundër të gjitha gjasave.

Për të shkuar atje atyre do t'u duhet të kapërcejnë mungesën e strukturave, mungesën e financave dhe çështjen e vogël të të ardhurit nga një vend që është ende më së shumti i panjohur, edhe nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar.

Të treguara nëpërmjet pamjeve të xhiruara në Kosovë, Rio dhe MB qëlluan mbi katër vjet, në tre vende, të përzjerë me pamje dhe fotografi të arkivit shtëpiak të VHS, arkivin e lajmeve dhe titujt me grushta.

Synopsis:

Rio 2016 shënoi vitin e parë që atletëve të rinj të shtetit të ri të Kosovës iu lejua të merrnin pjesë në Lojërat Olimpike.

 Ky film kap prapaskenat e përpjekjeve, përkushtimin dhe vendosmërinë e ekipit të përulur Olimpik të Kosovës teksa ata përgatiten të bëjnë histori në skenat botërore.         

Pjesëmarrja në lojëra nuk është e lehtë për asnjërin, por bëhet edhe më e rëndë kur pistat atlektike duhet t’i ndërtosh nëpër kodra, kur duhesh të përshkosh ditë për ditë rrugë gurore të rrezikshme ose të ndash hapësirën e stërvitjes ne një klasë vallëzimi të fëmijëve.

Por pavarësisht gjasave të vogla, Kosova ia doli mbanë. Por si i bëri të ndiheshin ky proces atletët, familjarët, shoqërinë e tyre, trajnerët dhe kombin?

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)