04 Dhjetor 2022

Ekspozita e tmerrit e hapur sot në Gjilan sjellë fakte për kohën e luftës në Kosovë

Gjilan, 15 qershor - Ekspozita e tmerrit, kështu u cilësuar sot ekspozita e cila është hapur në Muzeun e Qytetit të Gjilanit, e përgatitur nga prof. Dr. Sali Krasniqi, nën organizimin e Universitetit të Biznesit dhe Teknologjisë dhe Komunës së Gjilanit, në shënim të ditëve të çlirimit dhe kujtim të sakrificës së jashtëzakonshme të shqiptarëve gjatë luftës në Kosovë.

Në fjalën e saj përshëndetëse, Deniza Limani, drejtoreshë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka thënë se ekspozita e hapur sot në Gjilan është një rikujtim i përmbledhur në detaje, të vuajtjeve dhe sakrificës që kanë dhënë shqiptarët e Kosovës gjatë regjimit serb, në kohën e luftës.

“Kjo është ekspozitë e cila na kujton kohët e vështira, sakrificën, dhunën çnjerzore e deri te flijimi për liri. Kjo ekspozitë na kujton poashtu se angazhimi dhe puna për ndërtimin e paqes dhe vlerën e paqes duhet ta kujtojmë gjithmonë me dhimbjen në zemër, për të gjithë ata që kanë vuajtur shumë në përballjen me një regjim i cili kishte qëllim shfarosjen e rrënjëve shqiptare në Kosovë, duke mos kursyer as mjete e as forma në realizimin e projektit të tyre kundër shqiptarëve."

"Aktivitete të kësaj natyre Komuna e Gjilanit gjithmonë do ti mbështes, sepse është obligim i parë ta kujtojmë përditë se prej nga rrjedh liria jonë”, ka thënë mes tjerash drejtoresha Limani.

Me fjalë rasti është paraqitur para të pranishmëve edhe profesor Halim Hyseni, i cili 250 fotografitë e paraqitura në ekspozim i ka dedikuar te të rinjtë që të mos e harrojnë asnjëherë vuajtjen e jashtëzakonshme që kanë kaluar shqiptarët në luftën e përgjakshme për liri.

Autori i ekspozitës, profesor Sali Krasniqi, në fjalën e tij ka thënë se kjo ekspozitë dëshmon se si u vra kodi etik i Hipokratit dhe si u shkelën ligjet ndërkombëtare të luftës në Kosovë. Eksponatet e prezantuara para publikut kanë 250 fotografi me të vrarë në luftë e prej të cilëve shumica dërmuese janë mjek, infermier, student të mjekësisë dhe punëtor shëndetësor, pacient fëmijë prej 0 deri në 17 vjet, 31 pacient të burgut të dubravës, 17 pacient në këtë ekspozitë janë ata të cilët regjimi serb ua kishte shënuar profesionin terrorist dhe të njejtët janë trajtuar mizorisht deri edhe në vdekje me metodat më çnjerzore të përdorura atëherë.

Edhe Xhylshene Berisha, drejtoreshë e Muzeut të Gjilanit, ka folur në këtë ekspozitë duke evokuar kujtime për periudhën e vështirë të viteve ’80 dhe ’90 që nga helmimi i nxënësve në shkolla pastaj dhuna dhe sakrifica deri në flijim të jetës.

Këtë ekspozitë siç ka thënë ajo duhet të ndjekin nga afër nxënësit e shkollave të mesme dhe studentët e universitetit që të njihen më për së afërmi me një realitet të trishtuar 22 vjet më parë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022

- Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)