24 Maj 2022

Diplomatët kosovarë do të mësojnë frëngjishten dhe trajnohen në Francë

Prishtinë, 13 prill - Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Republikës së Kosovës, të martën nënshkroi një Marrëveshje Mirëkuptimi dhe një Protokoll Marrëveshje me Ambasadën e Republikës së Francës në Kosovë, për mësimin e gjuhës frënge nga diplomatët kosovarë.

Përveç thellimit tutje të raporteve bilaterale, me anë të këtyre marrëveshjeve synohet edhe trajnimi i diplomatëve kosovarë në Francë nga Shkolla Kombëtare e Administratës.

Me këtë rast drejtori i përgjithshëm i Akademisë Diplomatike, ambasadori Sabri Kiçmari, shprehu falënderim për përkrahjen e ofruar nga Franca dhe theksoi se kjo marrëveshje është në shërbim të thellimit të marrëdhënieve jo vetëm ndërmjet Kosovës dhe Francës, por edhe ndërmjet Kosovës dhe të gjithë popujve të shteteve anëtare të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë, ku Republika e Kosovës ka avancuar statusin e saj si anëtare e asociuar në tetor 2018. “Këto aktivitete, si tërësi, do të kontribuojnë në ecjen përpara të Frankofonisë në Kosovë”, tha ai.

Në anën tjetër ambasadorja franceze znj. Marie-Christine Butel, falënderoi z. Kiçmari për mikëpritjen dhe nënshkrimin e këtyre marrëveshjeve të cilat do të mundësojnë zbatimin e aktiviteteve të bashkëpunimit bilateral: kurse të gjuhës frënge në Aleancë Franceze të Prishtinës, si dhe trajnime në Kosove dhe Francë poashtu, nga Shkolla Kombëtare e Administratës. 

Pjesë e nënshkrimit të marrëveshjeve ishte edhe presidentja e Aleancës Franceze të Prishtinës, znj. Dafina Bytyqi. 

Akademia Diplomatike, që prej themelimit më 2013, ka bashkëpunuar me Ambasadën e Francës dhe Aleancën Franceze në Prishtinë. Mirëpo, kjo është marrëveshja e parë 6-vjeçare ndërmjet palëve ku çdo vit nga 30 diplomatë do të përfitojnë në mësimin e gjuhës frënge, ndërkaq, nga 3 prej tyre çdo vit do të trajnohen në fusha të ndryshme në Paris.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 maj 2022

- Koalicionit për Transparencë dhe Integritet i themeluar dhe mbështetur nga KFOS-i, do të organizojë tryezë me temën “Pazari me tema të diplomës” ku do të diskutohet lidhur me shit-blerjen e temave të diplomës. (Biblioteka Kombëtare Universitare e Kosovës, ora 9:30)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit të performancës “Prokurimi në Korporatën Energjetike të Kosovës” ku të ftuar janë edhe Kryesuesi i Brodit dhe Kryeshefi ekzekutiv i KEK-ut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton raportin e Projektligjit për mbrojtjen e ajrit dhe Projektligjin për Akcizën në Produktet e Duhanit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim mban dëgjim publik për Projektligjin për Produktet Biocide. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës organizon ceremoninë e shpërndarjes së pajisjeve bujqësore, projekt i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë. (Stadiumi i Qytetit në Shtime, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Sanitar të Kosovës dhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Osman Buleshkaj, konsulent i GIZ prezanton Sistemin e Arsimit Parauniversitar në Kosovë, para Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- OJQ Aktiv prezanton publikimin “Rekomandime për kornizën e politikave mbi zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet debati me temën “Liritë e mediave dhe pozita ekonomike e gazetarëve në Kosovë”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti voton raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Përfaqësuesit e Zyrës së BE-së, të IADK-së dhe të Komunës së Shtimes vizitojnë Florije Bislimin, njëra nga përfitueset e projektit “Mbështetja në punësimin e të rinjve dhe grave në zonat rurale përmes zhvillimit të bujqësisë”. (Fshari Godanc në Shtime, ora 11:40)

- Në kuadër të programit dhe ekspozitës Babylonian Vision të artistes Nora Al-Badri qe qëndron e hapur në Galeria 17 mbahet diskutim me temë "Dekolonializimi i artefakteve. Demokratizimi i muzeve". (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 15:00)

- Kryetari i Komunës, Alban Hyseni, do të marrë pjesë në takimin e organizuar nga Rrjeti i Biznesit të Globit. (Vali Ranch në Gjilan, ora 18:30)