06 Dhjetor 2022

Claudia Schifer afër 40 viteve

Baleare, 19 gusht - Ikona e pasarelave të modës, modelja gjermane Claudia Schiffer në datën 25 gusht mbush 40 vjeç dhe parashikohet që për këtë datë ajo të organizojë një festë të madhe në vilën që ka në ishujt Baleare.

“Që prej muajit maj kur lindi vajzën ajo ia kushton kohën familjes. Duke e njohur mendoj se do ta festojë ditëlindjen me familjen në Majorka, ndoshta duke ftuar shumë miq në një festë të blinduar”, shpehet agjenti i modeles, David Brown.

Claudia Schiffer është martuar me regjisorin britanik Matthew Vaughn në vitin 2002 dhe cifti ka edhe dy fëmijë të tjerë, Caspar 7 vjec e Clementine 5.

Modelja gjermane e arriti kulmin e famës në vitet ’90 duke u bërë një nga 10 modelet më të sukseshshme pasi u shfaq në rreth 900 kopertina revistash.

Fillimisht ajo dëshironte të bëhej avokate por e braktisi këtë ide në moshën 17 vjecare kur u pikas në një diskotekë të Dyseldorfit nga bosi i kompanise “Metropolitan Model Agency”. Pak më vonë ajo doli në kopertinën e revistës Elle dhe më pas u bë ikonë e firmës Chanel.

Bashkëpunimet e mëtejshme vijuan me Guess Jeans, Revlon Versace, Jil Sander, Dolce & Gabbana, Ralph Lauren e Valentino. Kopertinat e Vogue, Elle, Harper's Bazaar, Cosmopolitan, Vanity Fair, Rolling Stone, New York Times nuk e kanë kursyer asnjëherë imazhin e Schifer.

Claudia konsiderohet një figurë simbol nga shoqëria gjermane. Bashkë me Pelenë ajo mori pjesë në hapjen e Botërorit 2006.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)