07 Shkurt 2023

Cheryl Cole në gjendje të rëndë në shëndëtsore

Londër, 12 korrik - Këngëtarja britanike, Cheryl Cole, përflitet nga burime të pakonfirmuara se ka qenë disa orë larg vdekjes në betejën e saj me sëmundjen e malaries dhe është ende duke e humbur dhe duke e fituar vetëdijen kohë pas kohe.

Cheryl Cole u shtrua në spitalin e Universitetit College të Londrës, pasi u diagnostikua me sëmundjen vdekjeprurëse të malaries.

Këngëtarja u shtrua në spital pasi humbi ndjenjat gjatë një seance fotografimi.

Ajo besohet të jetë infektuar me sëmundjen vdekjeprurëse nga një mushkonjë në Tanzani muajin e kaluar.

"Ajo ishte në gjendje aq të keqe, sa që ishte në mënyrë letrare, pak orë larg derës së vdekjes. Falë Zotit, ajo u trajtua me kohë. Madje edhe tani ajo nuk mund të flasë. Ajo herë e fiton dhe herë e humb vetëdijen dhe kur e fiton atë, e vetmja gjë që mund të bëj ajo është të murmurijë."- u shpreh burimi për mediat. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)