18 Gusht 2022

Besimtarët myslimanë festojnë sot Kurban Bajramin

Prishtinë, 20 korrik - Si në gjithë botën, edhe besimtarët myslimanë në Kosovë dhe Shqipëri festojnë Kurban Bajramin.

Kremtimet nisën herët në mëngjes me faljen e namazit nëpë xhamitë në gjithë vendin.  

Festimet e Kurban Bajramit shënojnë flijimin dhe sakrificën në emër të besimit të Zotit e të dashurisë për njeriun.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është sot.

Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban - Bajramit, mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë.

Ligjëratën tematike kushtuar festës së Kurban - Bajramit do ta mbajë dr. Valon Myrta - anëtar i Kryesisë së BI të Kosovës dhe njëherësh kryetar i KBI-së në Gjakovë.

Namazi i Kurban-Bajramit falet në orën 05.51, të cilit do t'i prijë kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Vedat ef. Sahiti, ndërsa Hytben - mesazhin e Kurban - Bajramit do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava.

Me rastin e festës së Kurban – Bajramit, sot Kryesia e BIK, si tradicionalisht organizon pritje përurimi në selinë e Kryesisë.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës të gjithë besimtarëve dhe opinionit të gjerë ua uron festën e Kurban - Bajramit, duke e lutur Zotin që të na i pranoj, lutjet dhe ibadetet tona.


Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)