07 Shkurt 2023

"Avatar", tashmë edhe në DVD

Hollywood, 27 mars - "Avatar", filmi më i shikuar i të gjitha kohërave në kinematë botërore tashmë do të transmetohet edhe në versionin DVD për publikun e gjërë amerikan dhe atë botëror.

"Blu-ray" është kompania e njohur e DVD-ve e cila ka fituar të drejtën e autorit për të shitur dhe për të shpërndarë këtë film në videotekat e SHBA-së dhe atyre europiane. DVD-ja e filmit fantastiko-shkencor do të fillojë që të shitet brënda muajit të ardhshëm.

Regjizori i këtij filmi u shpreh se fansat e filmit nuk do të kenë ende mundësinë që ta shohin në cilësinë 3-dimensionale por pritet që kjo mundësi tu jepet fansat brënda këtij viti në muajin nëntor të 2010.

"Ne të gjithë kemi punuar që të mos ndryshojë cilësia mes filmit që fansat kanë parë në kinema me syzet tredimensionale dhe pamjeve që mund të ketë një DVD. Por gjithsesi nuk mund të them se është e njëjta cilësi imazhi, pasi diçka e tillë është praktikisht e pamundur. Por e theksoj se ne së bashku me grafistët kemi punuar shumë që të filmi në DVD të ketë një ndriçim të mirë, shpërndarje cilësore të ngjyrave dhe një kontrast të qartë."- u shpreh regjizori i famshëm amerikan.

"Avatar", filmi epik i regjizorit James Cameron arriti që të fitojë 2,6 miliardë dollarë në mbarë globin. Në shumë kinema botërore ky film u paraqit në pamje 3-dimensionale, një fakt që e shtoi shumë interesin për këtë prodhim kinematografik. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)