04 Shkurt 2023

“Abba” rikthehet në skenë

SHBA, 27 mars - Pas rreth 30 vjet ndarje, grupi legjendar “Abba” mund të rikthehet sërish në skenë. E kanë bërë këtë gjë me dhjetëra grupe të ndarë deri më tani, ka mundësi ta bëjnë edhe ata.

Lajmin e kanë bërë të ditur vetë meshkujt e grupit. Ata mbeten legjendarë, pavarësisht nga shkëputjes së madhe në kohë që patën nga skena muzikore.

Shumëkush, edhe brezi më i ri, i këndon këngët e tyre, hitin “Mamma Mia”. Fansat e tyre do të ishin më se të gëzuar, sikur ribashkimi i rikthimi i “Abba-ve” të bëhej sa më shpejt.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)